Ντέρμπι «αιωνίων»: Επέστρεψε στις κούπες ο Παναθηναϊκός

Ενημερώθηκε: 19/02/20 - 21:22

Ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το τρόπαιο του League Cup καθώς επικράτησε στον τελικό του Ολυμπιακού με 15-13 στο «χρυσό» σετ.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ καλύτερα στο ματς και επιβάλλοντας το ρυθμό του πήρε το πρώτο σετ με 25-17 για να κάνει το 1-0 στο ματς. Οι «πράσινοι» συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι και σε ένα σετ που κρίθηκε στις λεπτομέρειες έκαναν το 2-0 με 28-26.

Ο Ολυμπιακός από την πλευρά του βρήκε ρυθμό στο τρίτο σετ και εκμεταλλευόμενος τα εύκολα λάθη που έκανε ο Παναθηναϊκός, μείωσε σε 2-1 σετ καθώς επικράτησε με 25-16. Ο αγώνας ήταν ντέρμπι με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 12-11, όμως ο Ολυμπιακός απάντησε και με τον Κουμεντάκη έκανε το 13-15, ενώ στη συνέχεια κατέκτησε το σετ με 18-25 κάνοντας το 2-2 και στέλνοντας τον αγώνα στο τάι μπρέικ.

Εκεί ο Ολυμπιακός είχε τον ρυθμό με τους «πράσινους» από την πλευρά τους να συνεχίζουν τα λάθη και τους παίκτες του Μουνιόθ να κάνουν το 3-2 με 10-15 και να οδηγούν το ματς στο χρυσό σετ όπου το κατέκτησε με 15-13 ο Παναθηναϊκός μετά από ένα θρίλερ.

Τα σετ: 25-17, 28-26, 16-25, 19-25, 10-15, 15-13.