ΟΦΗ-Παναθηναϊκός 2-2: Έχασε... ευκαιρία

Ενημερώθηκε: 03/03/24 - 22:00

«Αυτοκτονία» του Παναθηναϊκού στο Ηράκλειο, καθώς ήρθε ισόπαλος 2-2 με τον ΟΦΗ στο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης», για την 26η και τελευταία αγωνιστική της Stoiximan Super League.

Μετά το νωχελικό ξεκίνημα του, που επέτρεψε στην κρητική ομάδα να προηγηθεί στο 21’ με τον Χιμένεθ να κάνει… σεφτέ, το «τριφύλλι» ανέβασε στροφές και έφτασε στην ισοφάριση με το ένατο γκολ του Ιωαννίδη στο πρωτάθλημα, στο 35΄. Έχασε δε, πάρα πολλές ευκαιρίες για να κάνει και το 1-2, έχοντας μεταξύ άλλων και δοκάρι με τον σκόρερ του στο 54ο λεπτό!

Για να έρθουν ο καταλογισμός πέναλτι εις βάρος του, με την χρήση VAR και το νέο προβάδισμα του ΟΦΗ κόντρα στη ροή του αγώνα, στο 81’ με τον Ισέκα, αλλά και η εκ νέου ισοφάριση του Παναθηναϊκού, με τον Σπόραρ που είχε μπει αλλαγή, στο 83’!

Ενώ οι «πράσινοι» διαμαρτύρονται και για τον μη καταλογισμό ενός πέναλτι υπέρ τους στις καθυστερήσεις, για -ξεκάθαρο- χέρι του Λουκάο, σε φάση που δεν ελέγχθηκε καν…

Έτσι, ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στην regular season όντας τέταρτος, με 56 βαθμούς και το -4 από τον πρώτο ΠΑΟΚ, ενώ οι «ομιλήτες» έφτασαν μεν τους 25 πόντους αλλά παρέμεινε στην ένατη θέση.