Ολυμπιακός-ΑΕΚ 1-2: «Κιτρινόμαυρο» διπλό - «Ερυθρόλευκες» φωνές

v

Πηγή Φωτογραφίας: ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΑΤΘΑΙΟΣ / EUROKINISSI

Ενημερώθηκε: 07/01/24 - 23:22

Βάφτηκε «κιτρινόμαυρο» το ντέρμπι. Η ΑΕΚ πέρασε από το «Γ. Καραϊσκάκης» στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Stoiximan Super League, επικρατώντας 2-1 του Ολυμπιακού, ο οποίος έχει έντονα παράπονα για τη διαιτησία.

Από ένα ημίχρονο είχαν οι δύο ομάδες, με την Ένωση να κυριαρχεί στο πρώτο και να «χτυπάει» από... αέρος, με τους Λιβάι (32') και Τσούμπερ (38') να χρίζονται σκόρερ, αλλά δεν εξαργύρωσε την υπεροχή της στον απόλυτο βαθμό.

Οι Πειραιώτες μπήκαν στο κόλπο στο 44’ με το γκολ του Μασούρα από ασίστ του Φορτούνη και στο β’ μέρος παρουσίασαν άλλο πρόσωπο.

Ο διεθνής άσος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και στο 68’, με τον Σλοβάκο διαιτητή να καταλογίζει φάουλ για χέρι, αλλά από το replay φάνηκε ότι έχει βρει στον ώμο του. Τρία λεπτά μετά ο Ναβάρο βρέθηκε στο έδαφος μέσα στην περιοχή σε μαρκάρισμα του Κάλενς, σε μία δύσκολη φάση.