Όρθιος και στη Δανία ο Παναθηναϊκός-Πανηγυρική πρόκριση στους ομίλους του Europa League

Μπρόντμπι-Παναθηναϊκός

Πηγή Φωτογραφίας: eurokinissi

Ενημερώθηκε: 25/08/16 - 21:58

Μετά από... διάλειμμα ενός έτους ο Παναθηναϊκός επιστρέφει στους ομίλους του Europa League. Οι «πράσινοι» αναδείχθηκαν ισόπαλοι στη Δανία με τη Μπρόντμπι (1-1) στη ρεβάνς των play off και με το 3-0 του πρώτου αγώνα πήραν με πανηγυρικό τρόπο το «εισιτήριο» για την αυριανή κλήρωση.

Ο Μουχτάρ στο 35΄ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, ενώ στο 65΄ ο Ιβανόφ ισοφάρισε με κεφαλιά.

Το 3-0 του πρώτου αγώνα στο «Απόστολος Νικολαΐδης» αποδείχθηκε ότι ήταν αδύνατο να ανατραπεί από τους Δανούς, παρά το γεγονός ότι προηγήθηκαν στο πρώτο ημίχρονο και είχαν τον απόλυτο έλεγχο του ματς στο διάστημα αυτό. Ο προβληματικός Παναθηναϊκός του ημιχρόνου, αντέδρασε στην επανάληψη με τις κινήσεις του Στραματσόνι (Λέτο αντί Ιμπάρμπο και Λουντ αντί Λεντέσμα), έφτασε στην ισοφάριση και πήρε πανηγυρικά το «εισιτήριο» για τους ομίλους μετά από «διάλειμμα» ενός έτους.

ΜΠΡΟΝΤΜΠΙ (Τσόρνιγκερ): Τόπελ, Λάρσον, Ρέκερ, Χέρμανσον, Χόλστ (67' Ουρένια), Νέργκαρντ, Χούλσαγκερ, Φίρι (75' Κόρλου), Μουχτάρ, Βίλτσεκ, Πούκι (83' Γιάκομπσεν).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Στραματσόνι): Στιλ, Μέστο, Κουτρουμπής, Μολέντο, Ιβανόφ, Χουλτ (86' Βιγιαφάνιες), Γουακάσο, Λεντέσμα (59' Λουντ), Ζέκα, Ιμπάρμπο (46' Λέτο), Μπεργκ.

Γκολ: 35' Μούχταρ/65' Ιβανόφ
Κίτρινες: 45' Χούλσαγκερ/39' Γουακάσο, 49' Κουτρουμπής