LIVE: Ολυμπιακός-Σπόρτινγκ Λισαβόνας 1-3 στο 90' (συνεχής ενημέρωση)

Όταν ξύπνησε, ήταν πολύ αργά...

Ενημερώθηκε: 12/09/17 - 23:31

Παρά την καυτή ατμόσφαιρα, που δημιούργησαν οι φίλοι του, ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε τραγική εμφάνιση, ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο και γνώρισε την ήττα με 3-2 από τη Σπόρτινγκ Λισαβόνας. Πλέον ακόμα και η κατάληψη της τρίτης θέσης, μοιάζει ακατόρθωτη...

Στο πρώτο μέρος, οι παίκτες του Ζέσους προηγήθηκαν με κεφαλιά του Ντουμπιά μόλις στο 2’, αιφνιδιάζοντας τους ερυθρόλευκους, ενώ στο 13’ είχαν κάνει ήδη το 0-2 με τον Μάρτινς.

Στη συνέχεια είχαν δύο δοκάρια με τους Φερνάντες (18’) και Μάρτινς (40’) και το ημίχρονο έκλεισε με τον πρώτο να κάνει το 3-0 με την άμυνα των Πειραιωτών να αντιδρά για τρίτη φορά τραγικά.

Ο ρυθμός στο δεύτερο μέρος έπεσε κατακόρυφα. Η ομάδα του Χάσι ήταν πιο επικίνδυνη, ενώ η Σπόρτινγκ είχε βγάλει το πόδι απ’ το γκάζι. Πάντως είχε την ευκαιρία να πετύχει και τέταρτο τέρμα όμως ο Ντοστ σημάδεψε το δοκάρι με κεφαλιά (88’) και στο επόμενο λεπτό ο Πάρντο μείωσε για τους ερυθρόλευκους (89’).

Λίγο μετά,(90+3’) ο Κολομβιανός πέτυχε και δεύτερο τέρμα σώζοντας τα προσχήματα, για τον Ολυμπιακό, που πλέον, έχει μπροστά του, ένα... βουνό!

Οι ενδεκάδες των δυο ομάδων:

Ολυμπιακός (Μπέσνικ Χάσι): Καπίνο, Ομάρ, Ένχελς, Ρομαό, Φιγκέιρας, Ζιλέ, Οφόε, Φορτούνης (46' Ζντιέλαρ), Μάριν, Καρσελά (78' Πάρντο), Τζούρτζεβιτς (63' Εμενίκε)

Στον πάγκο: Προτό, Κούτρης, Νικολάου, Σεμπά, Εμενίκε

Σπόρτινγκ Λισαβόνας (Ζόρζε Ζεσούς): Ρούι Πατρίσιο, Πιτσίνι, Κοάτες, Ματιέ, Τζόναθαν Σίλβα, Ζέλσον Μάρτινς (72' Σέζαρ), Μπατάλια, Γουίλιαμ Καρβάλιο, Ακούνια, Μπρούνο Φερνάντες (87' Ριστόφκσι), Ντουμπιά (63' Ντουμπιά)

Αναπληρωματικοί: Ρουίς, Σαλέν, Πέτροβιτς, Φιγκειρέδο

Διαιτητής: Βίκτορ Κασάϊ