Παλικάρι ο Πλατανιάς!

Ενημερώθηκε: 14/01/17 - 21:45

Με φοβερά ψυχικά αποθέματα και κρητική...μαγκιά, ο Πλατανιάς, γύρισε από την "κόλαση" του 0-2 και πήρε παλικαρίσια ισοπαλία από τον Ολυμπιακό (2-2).

Φοβερό πρώτο ημίχρονο στα Χανιά. Οι ερυθρόλευκοι έδειχνε να "καθαρίζουν" το παιχνίδι με τα τέρματα του Νιγηριανού φορ, όμως ο Γιακουμάκης «χορεύοντας» τον Βιάνα έβαλε φωτιά στο ματς. Αρχικά εξέθεσε τον Βραζιλιάνο μειώνοντας σε 1-2 στο 33΄ και τρία λεπτά αργότερα ξέφυγε της προσοχής του, κέρδισε πέναλτι απ’ τον Λεάλι και ο Μανούσος ισοφάρισε (2-2 στο 36’).

Στο δεύτερο ημίχρονο και οι δυο ομάδες βγήκαν μπροστά για τη νίκη. Οι γηπεδούχοι άγγιξαν το γκολ σε δύο περιπτώσεις με τους σκόρερ τους να χάνουν μεγάλες ευκαιρίες, ενώ οι Πειραιώτες είχαν δοκάρι με τον Μανθάτη στο 68’ κι έχασαν δύο μεγάλες φάσεις με τον Ιντέγε προς το τέλος του ματς.

Πλατανιάς (Γιώργος Παράσχος): Σωτηρίου, Βάντερσον, Πριντέτα, Κάργας, Μπανανά, Στάθης, Μενδρινός (74’ Μαραγκός), Μουνάφο, Ντεβέσα (68’ Γιορέντε), Μανούσος, Γιακουμάκης

Στον πάγκο: Κοκκαλάς, Αποστολόπουλος, Γουνδουλάκης, Ντίνας, Σίγκνεβιτς

Ολυμπιακός (Πάουλο Μπέντο): Λεάλι, Ρέτσος, Βιάνα, Ντε λα Μπέγια, Φιγκέιρας, Μιλιβόγεβιτς, Μάρτινς (81’ Μπουχαλάκης), Φορτούνης, Μανθάτης (71’ Καρντόσο), Μάριν (61’ Ανδρούτσος), Ιντέγε

Στον πάγκο: Καπίνο, Τσόρι, Καμπιάσο, , Νικολάου

Διαιτητής: Γιώργος Φουκάκης

Γήπεδο: Περιβόλια