Παναθηναϊκός: Ήττα, με θετικά στοιχεία

Ενημερώθηκε: 22/07/18 - 19:34

Την ήττα με 2-1, από την Αντβέρπ, γνώρισε ο Παναθηναϊκός, στο δεύτερο φιλικό παιχνίδι των "πρασίνων", στο πλαίσιο της προετοιμασίας της ομάδας, ενόψει της νέας χρονιάς, στην Ολλανδία.

Οι "πράσινοι" παρουσιάστηκαν αρκετά καλοί. μετά το 20ο λεπτό στο πρώτο ημίχρονο και ευτύχησαν να προηγηθούν με το πολύ ωραίο γκολ του Στάικου, αλλά στο ξεκίνημα της επανάληψης «πλήρωσαν» τα αμυντικά τους κενά και, σε συνδυασμό με τις πολλές αλλαγές που ακολούθησαν από πλευράς Γιώργου Δώνη, δεν κατάφεραν να επιστρέψει στο ματς.

Το "τριφύλλι" ήταν σαφώς βελτιωμένο σε σχέση με τον πρώτο του φιλικό αγώνα, είχε πολλά τρεξίματα, διάθεση για πίεση... παντού και με μπροστάρη τον Μουνιέ έδειξε κάποια από τα στοιχεία που θα περιμένουμε από αυτό τη νέα σεζόν.

Απέναντι, μάλιστα, σε μια ομάδα σαφώς πιο έτοιμη από εκείνους, που παράλληλα εκμεταλλεύθηκε τις δεδομένες αδυναμίες τους!

Πέρα και από την ήττα, που σε φιλικά προετοιμασίας άλλωστε ενδιαφέρει το... λιγότερο, αυτό που προβληματίζει τον Δώνη και τους συνεργάτες του είναι αναμφίβολα ο τραυματισμός του Ινσούα, ο οποίος αποχώρησε «λαβωμένος» από τον αγωνιστικό χώρο.