Παναθηναϊκός-ΑΕΚ 2-1: Απόλυτος στην κορυφή (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 12/09/22 - 00:54

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 2-1 την ΑΕΚ, στο «Απόστολος Νικολαΐδης», για την 4η αγωνιστική της Super League 1 και πανηγύρισε ισάριθμα «τρίποντα» στο πρωτάθλημα, όπου φιγουράρει μόνος στην κορυφή.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με ωραίο γκολ του Πινέδα στο 36’, με τους γηπεδούχους να φτάνουν στην ισοφάριση χάρη σε πέναλτι του Αϊτόρ στο 43’ και στην… ανατροπή από ημίχρονο, ξανά από την άσπρη βούλα με τον Σπόραρ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

Οι «πράσινοι» ήταν καλύτεροι σε όλη την διάρκεια του αγώνα, με εξαίρεση το διάστημα 26’-36’, όπου η «Ένωση» πάτησε καλύτερα, ενώ είχαν και δύο δοκάρια. Αμφότερα στην επανάληψη, με τους Αϊτόρ στο 61ο και Παλάσιος στο 85ο λεπτό του ντέρμπι.

Πλέον, ο Παναθηναϊκός έχει 12 βαθμούς και είναι στο +4 από τον δεύτερο Ολυμπιακό, ενώ η ΑΕΚ έμεινε στους 6 πόντους. Ο πρώτος παίζει με τον ΠΑΣ Γιάννινα στη Λεωφόρο πριν τη διακοπή, η δεύτερη πηγαίνει στο Αγρίνιο για να αντιμετωπίσει τον Παναιτωλικό.