Παναθηναϊκός-Μαρκό 3-0: Φιλικό ξεμούδιασμα

Ενημερώθηκε: 22/08/20 - 21:17

Πρώτο δείγμα… θετικό για τον Παναθηναϊκό, που επικράτησε σε φιλική αναμέτρηση της Μαρκό με 3-0 στο «Γεώργιος Καλαφάτης», στο πρώτο του παιχνίδι υπό τις οδηγίες του Ντάνι Πογιάτος.

Το θετικό πρόσημο, φυσικά, δεν έχει να κάνει με τη νίκη ή την έκταση του σκορ, αφού ο αντίπαλος ήταν δεδομένα χαμηλότερης δυναμικότητας. Αλλά, με το ότι οι «πράσινοι» έδειξαν κάποια από τα πράγματα που περιμένει από αυτούς ο Ισπανός τεχνικός, όπως καλό πρέσινγκ, σωστή κυκλοφορία και ρυθμό, με γρήγορες αντιδράσεις σε άμυνα κι επίθεση!

Για την… ιστορία, τα γκολ πέτυχαν ο Μακέντα με προβολή στο 4, ο -κορυφαίος σε απόδοση για την ομάδα του- Σαβιέρ με σουτ στο 37’ και ο Σπύρος Τζαβίδας από ασίστ του… αδερφού του, Μάριου, ο οποίος επίσης ξεχώρισε στην επανάληψη για την μαχητικότητά του.

Ντεμπούτο με τον Παναθηναϊκό έκανε και ο Βέλεθ, ωστόσο η άμυνα του «τριφυλλιού» δεν δέχτηκε πίεση από την ομάδα των Μεσογείων, όσο εκείνος αγωνίστηκε, συνεπώς δεν «φάνηκε» τόσο πολύ.

Στα αξιοσημείωτα η χρησιμοποίηση του 4-3-3 σε όλο το ματς, αλλά και επτά παικτών από την Ακαδημία στην βασική 11άδα, με την είσοδο άλλων οκτώ στην επανάληψη!

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Παναθηναϊκός: Διούδης (32’ Ξενόπουλος, 57’ Χριστογεώργος), Σαμαράς (46’ Τουρκοχωρίτης), Καραγιάννης (57’ Σιδεράς), Βέλεθ (46’ Μαυρομάτης), Ζαγαρίτης (57’ Λαζαρίδης), Αλεξανδρόπουλος (46’ Μπουζούκης), Αθανασακόπουλος (46’ Αγιούμπ), Σερπέζης (57’ Σ. Τζαβίδας), Χατζηγιοβάνης (46’ Αϊτόρ), Σαβιέρ (46’ Εμμανουηλίδης), Μακέντα (46’ Μ. Τζαβίδας).

ΜΑΡΚΟ: Χαλκίδης (67’ Κακαγιάς), Κοντογιάννης (83’ Σκουρλής), Ντούμπερετ, Νικολόπουλος, Ηρακλής, Μανδαμαδιώτης, Γκεμίσης, Δρόσης, Κατσικογιάννης, Κόκκας, Γκούλιας (58’ Γκουρμέκης)