Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 3-2: «Πράσινος» τίτλος σε «καυτό» ΟΑΚΑ (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 12/04/23 - 23:48

Το τρίτο League Cup στην ιστορία του κατέκτησε ο Παναθηναϊκός, ντουμπλάροντας τις νίκες του κόντρα στον Ολυμπιακό και με 3-2 σετ, διατηρώντας τα κεκτημένα του!

Ιδανικό «αντίο» για το Άξελ Γιάκομπσεν μετά από μια σπουδαία καριέρα στα πράσινα, σε εκπληκτική ημέρα οι Κόβαρ και Φράγκος.

Οι δύο «αιώνιοι» ξεκίνησαν το παιχνίδι πόντο-πόντο, με τον Ολυμπιακό να έχει τον πρώτο λόγο. Με τον Ιντάλγκο στο σερβίς να πετυχαίνει τρεις συνεχόμενους άσσους, οι φιλοξενούμενοι πήραν διαφορά τεσσάρων πόντων (6-10), την οποία διαχειρίστηκαν έως τα τέλη του σετ. Ο Παναθηναϊκός, προσωρινά, μείωσε στους δύο (21-23), με τους «ερυθρόλευκους» να κλείνουν με 22-25 το σετ και να παίρνουν το προβάδισμα στο δεύτερο τελικό.

Στο δεύτερο σετ, ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να βρει αντίδραση στο πρώτο χαμένο σετ και πήρε από νωρίς προβάδισμα τριών πόντων (4-7). Ο Ολυμπιακός, όμως, με τον Στερν στο σερβίς κατάφερε να ισοφαρίσει και να πάρει το ελάχιστο προβάδισμα (9-10).

Σε αντίθεση με το πρώτο σετ, οι «πράσινοι» βρήκαν τον τρόπο να περάσουν σε θέση οδηγού. Μάλιστα, οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου ανέτρεψαν το σκορ και έφτασαν στο +5 (16-11), διευρύνοντας στη συνέχεια τη διαφορά στους οκτώ (22-14). Η ισοφάριση στα σετ ήρθε με σκορ 25-17.

Το τρίτο σετ είχε παρόμοια έκβαση με το δεύτερο, με τις δύο ομάδες να αλλάζουν ρόλους. Ο Ολυμπιακός είχε τον πρώτο λόγο, αποκτώντας από νωρίς (4-10). Οι παίκτες του Αλμπέρτο Τζουλιάνι κατάφεραν να διατηρήσουν την υπέρ τους διαφορά, την οποία διεύρυνα στα τέλη του σετ για να πάρουν ξανά προβάδισμα με σκορ 17-25.

Στο τέταρτο σετ, οι γηπεδούχοι έπρεπε με κάθε τρόπο να βγάλουν αντίδραση κόντρα στον Ολυμπιακό, καθώς εάν έχαναν το σετ θα έχαναν και τον τίτλο. Οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν τέσσερις πόντους προβάδισμα (2-6), όμως ο Παναθηναϊκός ανέτρεψε το σκορ (11-10). Στη συνέχεια οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν το προβάδισμα, με τους «πράσινους» να μπαίνουν σε θέση οδηγού στα τέλη του σετ (22-20), για να έρθει η ισοφάριση στα σετ με σκορ 25-23.

Ο τελικός οδηγήθηκε στο tie break, όπου ο Παναθηναϊκός απέκτησε δύο φορές προβάδισμα δύο πόντων (9-7, 11-9), με τον Ολυμπιακό να βρίσκει ισάριθμες απαντήσεις. Ωστόσο, με το ΟΑΚΑ να... σπρώχνει τους παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου, η τρίτη φορά στο +2 (13-11) ήταν και η φαρμακερή. Οι «πράσινοι» έφτασαν σε set ball - match ball με τρεις ευκαιρίες και τέλος έκλεισε το σετ με σκορ 15-12 για το τελικό 3-2 στα σετ.

Τα σετ: 22-25, 25-17, 17-25, 25-23, 15-12