Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ-Μπασκόνια: Να της κόψει τη φόρα

Ενημερώθηκε: 30/03/21 - 14:09

Ο Παναθηναϊκός μπαίνει στην τελική φάση των υποχρεώσεών του για την Ευρωλίγκα και για την 32η αγωνιστική υποδέχεται την Μπασκόνια στο ΟΑΚΑ (21:00, Novasports 2HD & thepressroom.gr).

Οι «πράσινοι» μετρούν μόλις μία νίκη στα έξι τελευταία παιχνίδια τους στη διοργάνωση (10-19 το ρεκόρ τους) και θέλουν να ολοκληρώσουν την κανονική περίοδο και τη φετινή τους πορεία με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Ο Όντεντ Κάτας δεν υπολογίζει και πάλι στον Νεμάνια Νέντοβιτς. Ο Σέρβος γκαρντ επέστρεψε στις προπονήσεις, αλλά είναι ανέτοιμος και ίσως πάρει κάποια λεπτά την Πέμπτη κόντρα στην Αρμάνι Μιλάνο.

Σε αντίθεση με τον Παναθηναϊκό που έχει κίνητρο μόνο το γόητρο, η Μπασκόνια «καίγεται» για τη νίκη για να προκριθεί στα playoffs. Οι πρωταθλητές Ισπανίας είναι στο 17-14 και με οκτώ νίκες στα εννιά τελευταία ματς ισοβαθμούν στην ένατη θέση με τη Βαλένθια, πίσω από την Ζενίτ που είναι στο 17-13 και τη Ρεάλ που είναι στο 18-13. Ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς δεν θα έχει και πάλι στην διάθεσή του τον τραυματία σέντερ Τόνι Τζεκίρι.

Διαιτητές του αγώνα θα είναι οι Ίλια Μπελόσεβιτς (Σερβία), Καρμέλο Πατέρνικο (Ιταλία) και Μίλαν Νέντοβιτς (Σλοβενία).