Παναθηναϊκός-ΠΑΣ Γιάννινα 3-1: Στους "8" με... μάχη!

Ενημερώθηκε: 15/01/20 - 20:11

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-1 τον ΠΑΣ Γιάννινα στο ΟΑΚΑ, στη ρεβάνς της ήττας του με 1-0 στο πρώτο ματς και πέρασε αυτός στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Οι «πράσινοι» είχαν να αντιμετωπίσουν τον κακό τους εαυτό, στο πρώτο μισό του αγώνα, τον… μαχητικό αντίπαλο, με τους Ηπειρώτες να προηγούνται πριν το ημίωρο χάρη σε κεφαλιά του Παντελάκη, που δεν πανηγύρισε απέναντι στην πρώην ομάδα του, αλλά και τον ανεκδιήγητο βοηθό Καλύβα, ο οποίος ακύρωσε κανονικό γκολ του Ινσούα, για το 1-1 στο πρώτο ημίχρονο, ενώ είχε κι άλλες λάθος αποφάσεις στο ματς.

Ωστόσο, στην επανάληψη, έπαιξαν με… τρέλα και ψυχή, δεν πτοήθηκαν από το ότι έπρεπε να σκοράρουν τρεις φορές για να περάσουν στην επόμενη φάση και τα κατάφεραν. Με τους Δώνη-Σένκεφελντ να φέρνουν… τούμπα την κατάσταση μέσα σε ένα δίλεπτο, πριν τη μία ώρα αγώνα και τον Μακέντα να ολοκληρώνει την επική ανατροπή, σκοράροντας από την άσπρη βούλα, στο 72’!

Ο ΠΑΣ είχε αριθμητικό πλεονέκτημα στα τελευταία 17 λεπτά, λόγω της αποβολής του Κουρμπέλη με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Ωστόσο, ο Παναθηναϊκός είχε μοχθήσει πολύ για να αφήσει αυτό το γεγονός να του στερήσει το «εισιτήριο» για τα προημιτελικά και έτσι υπερασπίστηκε με… νύχια και με δόντια το προβάδισμά του.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Παναθηναϊκός (4-2-3-1): Διούδης, Γιόχανσον, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Ινσούα, Κουρμπέλης, Δώνης, Μπουζούκης (46’ Περέα), Ζαχίντ, Χατζηγιοβάνης (80’ Χατζηθεοδωρίδης), Μακέντα (83’ Κολοβέτσιος)

ΠΑΣ Γιάννινα (4-4-2): Γιαννίκογλου, Αποστολόπουλος, Παντελάκης, Σκόνδρας, Μπουκουβάλας, Ξύδας (75’ Λεό), Σιόντης (23’ Λιάσος), Κάστρο (43’ Νικολιάς), Καρτάλης, Παμλίδης, Κρίζμαν.

Διαιτητής: Ιωάννης Παπαδόπουλος (Μακεδονίας).