Παναθηναϊκός-Τερουέλ 3-1: Μαχητική ψυχή και... φουλ για «4» (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 02/02/22 - 23:51

Έχασε το πρώτο σετ, αλλά δεν μάσησε ο Παναθηναϊκός που έδειξε την ανωτερότητά του απέναντι στην Τερουέλ (3-1) στο πρώτο ματς για τους «8» του Challenge Cup.

Οι «πράσινοι» αιφνιδιάστηκαν στο πρώτο σετ, όμως από κει και πέρα κυριάρχησαν πλήρως στο παιχνίδι και έκαναν το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα ημιτελικά, θέλοντας, πλέον, να κατακτήσουν δύο σετ στη ρεβάνς για να πάρουν την πρόκριση.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν κατάθεση ψυχής στο πρώτο σετ, αφού σταμάτησαν τέσσερα σετ μπολ των «πράσινων» και προηγήθηκαν με 31-29.

Από κει και πέρα, η εικόνα του ματς άλλαξε ολοκληρωτικά, με τους πράσινους να βρίσκουν αντίδραση. Στο δεύτερο σετ πήραν προβάδισμα από νωρίς και έφτασαν στο 1-1 σετ με 25-19. ακόμα πιο εύκολα έγινε το 2-1, με τον Παναθηναϊκό να προηγείται 11-2 και να «καθαρίζει» με 25-13.

Στο τέταρτο σετ, οι Ισπανοί ισοφάρισαν σε 15-15 το γρήγορο προβάδισμα του τριφυλλιού, όμως με σερί τους οι γηπεδούχοι πήραν ξανά διαφορά και τελειώσαν το παιχνίδι με 25-18. Η ρεβάνς έχει προγραμματιστεί για την ερχόμενη Τετάρτη (09/02) στην Ισπανία.

Τα σετ: 29-31, 25-19, 25-13, 25-18