ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός 64-77: Έπαιξε όσο χρειάστηκε και τώρα... η κούπα

Ενημερώθηκε: 29/09/23 - 22:42

Το πρώτο ντέρμπι «αιωνίων» της σεζόν είναι γεγονός!

Ο Παναθηναϊκός νίκησε τον ΠΑΟΚ με σκορ 77-64 και προκρίθηκε στον τελικό του Super Cup, όπου θα αντιμετωπίσει το Σάββατο (30/9, 20:30, ΕΡΤ3) τον Ολυμπιακό για τον πρώτο τίτλο της χρονιάς!

Ο «δικέφαλος του βορρά» ήταν εξαιρετικά ανταγωνιστικός στο πρώτο ημίχρονο (33-38), ωστόσο οι «πράσινοι» πάτησαν το γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο, έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 27-12 με... τρίποντο βομβαρδισμό και τελικά έφτασαν χωρίς άγχος στη νίκη-πρόκριση.

Οι Θεσσαλονικείς πλήρωσαν την αστοχία τους, καθώς είχαν 3/23 τρίποντα έναντι 10/21 του Παναθηναϊκού

Κορυφαίος των νικητών ήταν γι' ακόμα ένα βράδυ ο Ματίας Λεσόρ, ο οποίος μέτρησε 20 πόντους και μάζεψε 7 ριμπάουντ. 14 πόντους με 4 τρίποντα είχε ο ξανά θετικός Κάιλ Γκάι. Επέστρεψε και σκόραρε 11 πόντους με 3/3 τρίποντα ο Λούκα Βιλντόσα, ενώ 10 πόντους και 5 ριμπάουντ είχε ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ

«Μαέστρος» ήταν ο Κώστας Σλούκας, που σκόραρε 8 πόντους και μοίρασε 7 ασίστ στα 21 λεπτά συμμετοχής του, ενώ πολλή αθόρυβη δουλειά έκανε ο Κώστας Αντετοκούνμπο με 4 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 τάπες. Από πλευράς ΠΑΟΚ, ξεχώρισε ο αθλητικότατος Τζαμούνι ΜακΝίς με 19 πόντους, ενώ 13 είχε ο Άντριου Χάρισον.