ΠΑΟΚ: Φιλική ισοπαλία με Γάνδη με... μαγεία Ζαμπά!

Ενημερώθηκε: 12/07/18 - 23:04

Ο ΠΑΟΚ αναδείχθηκε ισόπαλος, 1-1 με τη Γάνδη, σε φιλικό παιχνίδι, στο πλαίσιο της προετοιμασίας των δυο ομάδων, ενόψει της νέας αγωνιστικής περιόδου.

Ο 19χρονος επιθετικός, Λεό Ζαμπά πέτυχε ένα υπέροχο τέρμα περνώντας πέντε αντιπάλους για να τελειώσει την φάση με ένα ιδανικό πλασέ, όμως στο 95’ ο Πλαστούν έκανε το 1-1, σε ένα δεύτερο μέρος που ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε πολλά θέματα στα μετόπισθεν.

Η εμφάνιση του Βραζιλιάνου και οι εξαιρετικές συνεργασίες του με τον Κίτσιου στο πρώτο μέρος, αλλά και οι έξοχες επεμβάσεις του Ρέι στην επανάληψη, είναι τα στοιχεία που πρέπει να κρατήσει ο Κυπελλούχος από αυτό το ματς.

Οι Θεσσαλονικείς ωστόσο είχαν ζητήματα στην επανάληψη με το αμυντικό κομμάτι, οι Βέλγοι έχασαν αρκετές ευκαιρίες, αλλά έπεσαν πάνω στον πολύ σταθερό Ρέι στο φιλικό αυτό και δεν μπόρεσαν να φτάσουν στο γκολ, παρά μόνο στο 95ο λεπτό, όπου ισοφάρισαν. Δεν ικανοποίησε με την εμφάνιση του ο Ουάρντα που έπαιξε για περίπου 65 λεπτά.

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Κίτσιου, Χατσερίντι, Βαρέλα, Βιεϊρίνια, Σάκχοφ, Κάνιας, Ζαμπά, Πέλκας, Ουάρντα, Μυστακίδης

ΠΑΟΚ (β’ μέρος): Ρέι, Μάτος, Μπαλογιάννης, Χατσερίντι (69’ Κρέσπο), Μιχόγιεβιτς, Χαρίσης, Σάκχοφ (69’ Μαουρίτσιο), Μπίσεσβαρ, Ζαμπά (57’ Λημνιός), Ουάρντα (64΄ Μυστακίδης), Πρίγιοβιτς