Παρτιζάν-Ερυθρός Αστέρας 88-86: «Ασπρόμαυρο» το ντέρμπι του Βελιγραδίου

Ενημερώθηκε: 26/10/23 - 22:17

H Παρτιζάν υπερασπίστηκε την έδρα της στο σερβικό ντέρμπι με τον Ερυθρό Αστέρα, δίνοντας τέλος στο αρνητικό σερί των δύο ηττών στη Euroleague και βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 2-3.

Με μεγάλη ανατροπή, η ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς έκοψε πρώτη το νήμα του τερματισμού με 88-86, σε αγώνα για την 5η αγωνιστική, υποχρεώνοντας σε ήττα τον Γιάννη Σφαιρόπουλο στο ντεμπούτο του στον πάγκο των «ερυθρόλευκων», που πλέον μετράνε τέσσερις ήττες και μάλιστα διαδοχικές στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση.

Ο Ερυθρός Αστέρας έδειξε στην τρίτη περίοδο να πιστεύει σε ένα τεράστιο «διπλό», όταν βρήκε ρυθμό μέσα από την εξαιρετική άμυνά του και με επιμέρους σκορ 11-23 βρέθηκε στο 30΄ στο +12 (53-65). Ωστόσο, υπολόγιζε χωρίς τον Αβράμοβιτς, ο οποίος σήκωσε την Παρτιζάν στις πλάτες του στον επίλογο του αγώνα, ροκανίζοντας τη διαφορά και παρασύροντας τους συμπαίκτες του σε μία τεράστια προσπάθεια ανατροπής.

Μία ανατροπή που ήρθε δια χειρός Ντόζιερ από τα 6,75 στο 1,5 λεπτό πριν από τη λήξη (80-79), για να τον μιμηθεί ο Αβράμοβιτς από την ίδια θέση και δώσει αέρα τριών πόντων στους γηπεδούχους (83-80 στο 39΄). Ο Τεόντοσιτς είχε την ευκαιρία για την ισοφάριση μετά από φάουλ που κέρδισε πίσω από το τρίποντο, αλλά μέτρησε 1/3, πριν στηθεί και πάλι στη γραμμή της φιλανθρωπίας και γράψει το 84-83 στα 11΄΄. Ο ΛεΝτέι όμως δε λάθεψε για την Παρτιζάν «σφραγίζοντας» τη νίκη στα 10΄΄ (86-83)...

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Αλέκσα Αβράμοβιτς με 14 πόντους, ενώ 13 πρόσθεσε ο Ζακ ΛεΝτέι. Από τον Ερυθρό Αστέρα ξεχώρισε ο Τζοελ Μπολομπόι με 16, ενώ ο «μοιραίος» Μίλος Τεόντοσιτς τελείωσε τον αγώνα με 9 πόντους και 6 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 42-42, 53-65, 88-86