"Πάτησε" την ΤΣΣΚΑ ο Αστέρας, νίκες για Μπασκόνια και Ζαλγκίρις

Ενημερώθηκε: 30/12/16 - 02:05

Επιμέλεια: Μάριος Βλαβιανός

Ο Ερυθρός Αστέρας έκανε πλάκα στην ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη (78-67) και πήρε την πρώτη νίκη της ιστορίας του κόντρα στους Ρώσους, καθώς μετρούσε 9 σερί ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια!

Καταπληκτικός ο Κούζμιτς με double-double (16 π., 10 ριμπ.), πάλευε μόνος του ο Βοροντσέβιτς για τους Ρώσους, έχοντας 21 πόντους. Στο 7-8 το ρεκόρ των γηπεδούχων, στο 12-3 οι φιλοξενούμενοι που έκαναν την δεύτερη σερί τους ήττα στη διοργάνωση.

Οι Βάσκοι, της Μπασκόνια είχαν σε μεγάλη ημέρα τους Φόιγκτμαν, Σενγκέλια και Λάρκιν και έτσι νίκησαν 101-88 τη Μακάμπι, που τους ανέβασε στο 10-5 στη βαθμολογία της Ευρωλίγκας! Από την άλλη, για την "ομάδα του λαού" αυτή ήταν έκτη σερί ήττα στη διοργάνωση.

Ο Γερμανός είχε 23 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Γεωργιανός πρόσθεσε 22 πόντους, ενώ ο Αμερικανός γκαρντ είχε 13 πόντους και ισάριθμες ασίστ! Από τους Ισραηλινούς ξεχώρισε ο Ραντ με 20 πόντους.

Η ομάδα του Σίτο Αλόνσο είχε τον έλεγχο του ματς από το ξεκίνημά του, διατηρώντας σταθερά το προβάδισμά της μέχρι το τέλος. Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να πλησιάσουν στο καλάθι, στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Τα δεκάλεπτα: 30-24, 42-40, 71-64, 101-88

Η Ζαλγκίρις Κάουνας του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους νίκησε 78-70 μέσα στο Μιλάνο την Αρμάνι, με αποτέλεσμα να ανέβει στο 6-9 και παράλληλα να υποχρεώσει τους πρωταθλητές Ιταλίας στην όγδοη σερί ήττα τους στην Ευρωλίγκα!

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Μιλάκνις με 16 πόντους, με τον Γιανκούνας να αγγίζει το νταμπλ-νταμπλ με 9 πόντους και 11 ριμπάουντ. Από το σύνολο του Ρέπεσα, κορυφαίος ήταν ο Καλνιέτις με 16 πόντους, ενώ από 15 είχαν οι Σάντερς και Χίκμαν.

Κλειστό ήταν το ματς για τρία δεκάλεπτα, καθώς το σκορ ήταν πολύ ισορροπημένο (56-56). Όμως, στην τέταρτη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τις στροφές τους και αφού πήραν μία διαφορά ασφαλείας (56-67) χάρη σε μία τρομερή εκκίνηση, τη διατήρησαν μέχρι τέλους και έτσι έφτασαν στο "διπλό".

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 33-36, 56-56, 70-78