Premier League: Άφησαν βαθμούς Λίβερπουλ και Νιουκάστλ

Ενημερώθηκε: 08/10/23 - 18:47

Σπουδαίος βαθμός για Μπράιτον και Γουέστ Χαμ! Η αντίπαλος της ΑΕΚ και αυτή του Ολυμπιακού πήραν μεγάλα αποτελέσματα εντός έδρας, αφού τα παιχνίδια τους κόντρα σε Λίβερπουλ και Νιούκαστλ έμειναν στο 2-2, αντίστοιχα.

Στο «Apex», η Μπράιτον μπήκε καλύτερα και κατάφερε να προηγηθεί μετά από λάθη στην άμυνα της Λίβερπουλ και τελείωμα του Αντίγκρα στο 20λεπτο για το 1-0. Η απάντηση από την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ ήρθε και μάλιστα… δις με τον Σαλάχ να το παίρνει πάνω του. Πρώτα, στο 40ο λεπτό ο Αιγύπτιος με ωραίο πλασέ ισοφάρισε, για να έρθει πέντε λεπτά αργότερα να μετουσιώσει σε γκολ για την ανατροπή το κερδισμένο πέναλτι (1-2).

Οι «reds» πατούσαν καλύτερα στο δεύτερο μέρος και ήταν πιο επικίνδυνοι, αλλά δεν είχαν ουσία και ο χρόνος φάνηκε να κυλά θετικά για τους γηπεδούχους, αφού χτύπησαν με τον Ντανκ στο 78ο λεπτό από στατική φάση για να… ξεράνουν την ομάδα του Κλοπ για το τελικό 2-2.

Ίδιο αποτέλεσμα και στο Λονδίνο σε… καρμπόν ματς, με τη Γουέστ Χαμ και την Νιούκαστλ να μένουν στο 2-2. Με τους γηπεδούχους να προηγούνται στο 8ο λεπτό με τον Σούτσεκ και να καταφέρνουν να κρατήσουν το προβάδισμά τους ως το ημίχρονο, παίζοντας μαζική άμυνα. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με ορμή στο δεύτερο μέρος και με πρωταγωνιστή τον Ίσακ το έφεραν… τούμπα. Πρώτα ο Σουηδός στο 57’ ισοφάρισε και πέντε λεπτά αργότερα ο ίδιος ποδοσφαιριστής μετά την ασίστ του Τρίπιερ υπέγραψε την ανατροπή. Οι Λονδρέζοι, όμως, δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και ο Κούντους στο 89ο λεπτό ισοφάρισε και χάρισε τον βαθμό στη Γουέστ Χαμ.

Ισοπαλία και στο τρίτο ματς που διεξήχθη την ίδια ώρα, αφού Γουλβς και Άστον Βίλα έμειναν στο 1-1. Ο Χουάνγκ Χι-Τσαν στο 53’ και κόντρα στο ροή του αγώνα έδωσε προβάδισμα στους «λύκους», με τον Τόρες να ισοφαρίζει δύο λεπτά αργότερα για να φέρει το ματς εκεί που… ήταν. Και η κόκκινη του Λεμινά στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων άφησε με παίκτη λιγότερο τους γηπεδούχους, που χρειάστηκαν τον Σα και την… τύχη (σσ. δοκάρι στην τελευταία φάση του αγώνα ο Γουότκινς) για να κρατήσουν τον βαθμό απέναντι στην Βίλα ως το φινάλε!