Premier League: Ανεβαίνει η Γιουνάιτεντ - «Βυθίζεται» η Έβερτον

Premier League: Ανεβαίνει η Γιουνάιτεντ  - «Βυθίζεται» η Έβερτον

Ενημερώθηκε: 26/11/23 - 22:25

Αγριεμένη επέστρεψε από τη διακοπή η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ!

Με τον Γκαρνάτσο να πετυχαίνει το γκολ της χρονιάς και τους Ράσφορντ-Μαρσιάλ να «καθαρίζουν» τη νίκη στο β' μέρος, οι «κόκκινοι διάβολοι» έκαναν περίπατο κόντρα στην Έβερτον (0-3) και πανηγυρίζοντας τρίτη σερί νίκη -και τέταρτη συναπτή εκτός έδρας- σκαρφάλωσαν στην 6η θέση και στο δίποντο, πλέον, από την Τότεναμ, που χάνει λάδια!

Σε ένα ιστορικό παιχνίδι, μάλιστα, καθώς η Γιουνάιτεντ, διατηρώντας ανέπαφη την εστία της (έξι επεμβάσεις είχε ο Ονάνα), έγινε η πρώτη ομάδα στην ιστορία της Premier League, που έφτασε τα 500 clean sheets!

Στο «Γκούντισον Παρκ», το οποίο «έβραζε» μετά την αφαίρεση βαθμών και μάλιστα, έξω από το γήπεδο, είχαμε έντονες διαμαρτυρίες, όλα ξεκίνησαν ονειρεμένα για τους φιλοξενούμενους με ένα ονειρεμένο γκολ! Μόλις στο 3ο λεπτό, ο Αλεχάντρο Γκαρνάτσο έπιασε ένα απίθανο ψαλιδάκι, θυμίζοντας κάτι ανάμεσα σε Ρούνεϊ και Κριστιάνο Ρονάλντο, ανοίγοντας το σκορ!

Η Έβερτον, πάντως, παρά το σοκ, πίεσε και θα μπορούσε να ισοφαρίσει με τον Κάλβερτ Λιούιν στο 30', αλλά και στο 33' με τον ΜακΝίλ. Ονάνα και Μεϊνού, ωστόσο, γλίτωσαν τους φιλοξενούμενους, διατηρώντας το 0-1 μέχρι την ανάπαυλα. Στο δεύτερο 45λεπτο υπήρχε μόνο μία ομάδα στο γήπεδο. Το σύνολο του Τεν Χαγκ βγήκε σαν να έπρεπε να αποδείξει πράγματα από τα αποδυτήρια και με συνοπτικές διαδικασίες καθάρισε το «τρίποντο». Στο 56', με πέναλτι, που κέρδισε ο Μαρσιάλ και μετουσίωσε σε γκολ ο Ράσφορντ, έγινε το 2-0, ενώ ο Ονάνα είπε άλλο ένα εντυπωσιακό «όχι» στο 66' στον Γκέιγ.

Το τελικό σκορ (0-3) διαμόρφωσε στο 75' με το πρώτο του γκολ στη σεζόν ο Άντονι Μαρσιάλ, με άψογο «σκάψιμο» πάνω από τον Πίκφορντ, ενώ η Έβερτον είδε τον Μικολένκο να σημαδεύει το δοκάρι στο 77'.