Premier League: "Βύθισε" τη Σαουθάμπτον η Τσέλσι (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 14/04/18 - 17:03

Η Σαουθάμπτον, αποτελεί πλέον είναι από τα μεγάλα φαβορί για τον υποβιβασμό στην Championship, μετά και τη νέα ήττα της, αυτή τη φορά στην έδρα της, από την Τσέλσι με 3-2, αν και βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 2-0, μέχρι το 70'.

Η ιδανική αρχή για τους «άγιους» πιστοποιήθηκε στο 21’, όταν ο Τάντιτς με ένα τέλειο το πλασέ την ατομική, άνοιξε το σκορ. Η Σαουθάμπτον όχι μόνο κρατούσε το υπέρ της σκορ, αλλά στο 60’ έκανε και το 2-0, με τον Γουόρντ-Πράους να βγάζει τη σέντρα για τον Μπέντναρεκ και ο Πολωνός τέλειωσε τη φάση!

Σε εκείνο το σημείο πέρασε στο ματς ο Αντόνιο Κόντε αντί του αρνητικού, Άλβαρο Μοράτα τον Ολιβιέ Ζιρού και όλα άλλαξαν. Ο Γάλλος μόλις 9 λεπτά μετά την είσοδό του βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα, με τον Μάρκος Αλόνσο να βρίσκει τον νεοεισελθόντα επιθετικό και εκείνος με κεφαλιά μείωσε για τους "μπλε".

Πέντε λεπτά αργότερα, ο Αζάρ πήρε την ασίστ του Γουίλιαν και ο Βέλγος έστειλε την μπάλα στον ουρανό των διχτύων του ΜακΚάρθι με σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής. Η ολική ανατροπή ολοκληρώθηκε τρία λεπτά αργότερα, όταν μετά από φάση διαρκείας, ο Ζιρού πήρε την μπάλα από το ύψος του πέναλτι και με δυνατό σουτ υπέγραψε το τελικό 3-2!