Premier League: Επιβλητική Τότεναμ στο "Στάμφορντ Μπριτζ" (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 01/04/18 - 21:06

H Tότεναμ αν και έμεινε πίσω στο σκορ, να επικρατεί 3-1 στην έδρα της Τσέλσι, αφήνοντας τη, στο -8 από την 4η θέση που είναι και η τελευταία που χαρίζει εισιτήριο για το Champions League της νέας περιόδου.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές για τους φιλοξενούμενους, ήταν οι Έρικσεν και Ντέλε Άλι που πέτυχαν τα γκολ της μεγάλης ανατροπής, με τη νίκη να είναι σημαδιακή, αφού είναι η πρώτη για τα "σπιρούνια" στο "Στάμφορντ Μπριτζ" μετά το 1990.

Πάντως το ματς δεν άρχισε ιδανικά για την Τότεναμ, αφού η Τσέλσι ήταν καλύτερη και τελικά στο 30' κατάφερε να προηγηθεί, έπειτα από ολέθριο λάθος του Γιορίς. Ο Γάλλος τερματοφύλακας έκανε μία τραγική έξοδο και σε ανυπεράσπιστη εστία ο Μοράτα με κεφαλιά έγραψε το 1-0.

Ωστόσο, στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο Έρικσεν με ένα εκπληκτικό σουτ άφησε... άγαλμα τον Καμπαγέρο, για να ισοφαρίσει πριν από την ανάπαυλα.

Το δεύτερο ημίχρονο ολοκληρώθηκε σε πέντε λεπτά (61'-66'), με τον Ντέλε Άλι να φωνάζει «παρών». Στην πρώτη περίπτωση, με εκπληκτική πάσα του Ντάιερ ο Ντέλε Άλι ολοκλήρωσε άψογα τη φάση για το 1-2, ενώ η Τότεναμ εκμεταλλευόμενη το σοκ της Τσέλσι από το γκολ, πέτυχε και τρίτο γκολ.

Σε φάση διαρκείας μέσα στην περιοχή και δημιουργημένη από τον Σον, ο επιθετικός χαφ των φιλοξενούμενων τέλειωσε τη φάση, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.