Premier League: Κορυφή για Σίτι, συνεχίζει η Τσέλσι! (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 04/11/18 - 20:26

Η Μάντσεστερ Σίτι ισοπέδωσε με 6-1 τη Σαουθάμπτον, στο «Έτιχαντ» για την 11η αγωνιστική της Premier League και σε συνδυασμό με την ισοπαλία της Λίβερπουλ, στο Λονδίνο με την Άρσεναλ, ανέβηκε στην κορυφή του πρωταθλήματος.

Μόλις στο 6’ οι «πολίτες» άνοιξαν το σκορ, όταν μετά από όμορφο συνδιασμό, ο Χόεντ με αυτογκόλ έκανε το 1-0. Στο 12’ ο Στέρλινγκ πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και έκανε… εύκολο το 2-0 για τον Αγουέρο. Έξι λεπτά αργότερα ο Νταβίντ Σίλβα έκανε το 3-0, με τους «αγίους» να μειώνουν με τον Ίνγκς με πέναλτι. Πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος, η Σίτι πέτυχε και τέταρτο τέρμα, με τον Στέρλινγκ.

Στο β’ μέρος, οι παίκτες του Γκουαρντιόλα έριξαν ρυθμούς και στο 67’ ο Στέρλινγκ έκανε το 5-1, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται, με τον Σανέ στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού.

Με τον Αλβάρο Μοράτα να σκοράρει άλλες δύο φορές και να φτάνει τα τέσσερα τέρματα στα ισάριθμα τελευταία παιχνίδια, η Τσέλσι επικράτησε 3-1 της Κρίσταλ Πάλας και έφτασε στην θέση την Λίβερπουλ, έναντι της οποίας υπερέχει στη διαφορά τερμάτων.

Στο 32ο λεπτό ο Αλβάρο Μοράτα άνοιξε το σκορ μετά από ένα γύρισμα του Πέδρο, αλλά ο Τάουνσεντ έφερε το παιχνίδι στα ίσια για την φιλοξενούμενη στο 53’ με δεξί διαγώνιο σουτ. Ο Μοράτα στο 65ο λεπτό με αριστερό διαγώνιο σουτ, αφού η μπάλα έφτασε στο πίσω δοκάρι για να δώσει ξανά το προβάδισμα στους «μπλε».

Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε ο Πέδρο μετά από συρτή σέντρα του Αλόνσο, με ωραίο πλασέ στην κίνηση για να κλείσει το σκορ στο 70ο λεπτό.