Premier League: Νίκησε το ποδόσφαιρο στη ματσάρα του Λονδίνου! (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 04/01/18 - 00:37

Μια ακόμα απόδειξη πως το ποδόσφαιρο αποτελεί τον "βασιλιά των σπορ", ήταν το αποψινό λονδρέζικο ντέρμπι, ανάμεσα στην Άρσεναλ και την Τσέλσι στο "Emirates". Οι μπλε με μεγάλη ανατροπή έμοιαζαν πως θα έφευγαν με το τρίποντο, όμως ο Μπεγερίν έσωσε τους "κανονιέρηδες" (2-2), που είχαν την εύνοια της τύχης μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο!

Πραγματική... ματσάρα στο Λονδίνο! Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Κόντε ήταν πιο δραστήρια και έχασε τετ-α-τετ στο 14ο λεπτό με τον Μοράτα. Η απάντηση των γηπεδούχων δεν άργησε να έρθει, όμως ο Σάντσες είδε το σουτ του στο 17ο λεπτό έπειτα από παρέμβαση του Κουρτουά να βρίσκει και στα δύο δοκάρια της εστίας του.

Το ματς είχε καλό ρυθμό με την Τσέλσι να απειλεί κυρίως με αντεπιθέσεις και τους παίκτες του Βενγκέρ να κρατούν "ζεστή" την αντίπαλη άμυνα με επιθέσεις από τα άκρα.

Στο δεύτερο μέρος η Άρσεναλ πήρε τον έλεγχο και στρίμωξε την Τσέλσι. Οι "μπλε" έχασαν μέτρα στο γήπεδο και στο 63’ είδαν τους γηπεδούχους να παίζουν γρήγορα και να τροφοδοτούν τον Γουίλσιρ ο οποίος με εξαιρετικό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Οι κανονιέρηδες δεν πρόλαβαν πάντως να χαρούν για πολύ αφού τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μπεγερίν βρήκε τον Αζάρ στην περιοχή, ο ρέφερι έδειξε την "άσπρη βούλα" και ο Βέλγος μεσοεπιθετικός έκανε το 1-1. Η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε και πάλι, αφού η Τσέλσι βρήκε ξανά ρυθμό και πίεσε.

Στο 84ο λεπτό ο Τζαπακόστα βρήκε τον Μάρκος Αλόνσο ο οποίος με σουτ μέσα από την περιοχή έκανε την ανατροπή για τους φιλοξενούμενους στο 84’. Η Άρσεναλ έπαιξε τα ρέστα της και κατάφερε να απαντήσει στις καθυστερήσεις με φοβερό σουτ του Μπεγερίν (90+2’).

Το ματς πάντως είχε κι άλλες συγκινήσεις, αφού λίγο πριν την εκπνοή, ο Μοράτα βγήκε απέναντι στον Τσεχ όμως δεν μπόρεσε να τον νικήσει και στη συνέχεια ο Τζαπακόστα έστειλε με σουτ-κεραυνό την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι των κανονιέρηδων.