Premier League: Ποιο ντέρμπι; Ισοπέδωσε την Τσέλσι η Λίβερπουλ - Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία

Ενημερώθηκε: 01/02/24 - 00:30

Ο νεαρός Κόνορ Μπράντλεϊ ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής στη νίκη της Λίβερπουλ με 4-1 επί της Τσέλσι, για την 22η αγωνιστική της Premier League.

Ο 20χρονος Βορειοϊρλανδός δεξιός μπακ πέτυχε το 2-0 στο 39΄ και δημιούργησε το 3-0 για τον Σόμποσλαϊ στο 65΄, με το οποίο οι «κόκκινοι» καθάρισαν το ματς και αύξησαν στους 5 βαθμούς τη διαφορά τους από τη δεύτερη, Άρσεναλ. Πολύ μεγάλη βραδιά για το νεαρό, που έπαιξε μόλις για δεύτερη φορά βασικός για τον b και πανηγύρισε το πρώτο γκολ της καριέρας του.

Στο ματς αυτό συνέβη και κάτι πρωτοφανές, με τον Ντάργουϊν Νούνιες να «σημαδεύει» τέσσερις φορές τα αντίπαλα δοκάρια (!), μία εκ των οποίων σε πέναλτι στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Δεν έχει παρουσιαστεί ανάλογο φαινόμενο στα 20 χρόνια στα οποία υπάρχει στατιστική καταγραφή των αγώνων της Premier League.

Νωρίτερα,το πιο ενδιαφέρον στοιχείο στη νίκη 3-1 της Μάντσεστερ Σίτι επί της Μπέρνλι, ήταν η επιστροφή του Έρλινγκ Χάαλαντ. Ο Νορβηγός σούπερ σταρ μπήκε ως αλλαγή μετά από 1,5 μήνα απουσίας, σε ένα ματς που εξελίχθηκε σε περίπατο για τους «Σίτιζενς». Σχεδόν από το πρώτο 20λεπτο τα πάντα είχαν κριθεί με δύο γκολ του Χούλιαν Άλβαρες και η Σίτι πήρε άνετα τους 3 βαθμούς.

Πιο δύσκολα και με ανατροπή, η Τότεναμ ξεπέρασε το εμπόδιο της Μπρέντφορντ με 3-2 στο Λονδίνο. Οι Ουντότζι, Τζόνσον και Ριτσάρλισον πέτυχαν τρία γκολ μέσα σε λιγότεα από 10 λεπτά στο ξεκίνημα του β΄ ημιχρόνου, διαγράφοντας το προβάδισμα (0-1) που είχε δώσει στους φιλοξενούμενους ο Μόπεϊ.