Premier League: Ταξίδευε αλλού η Λίβερπουλ

Ενημερώθηκε: 28/04/18 - 17:07

Η Λίβερπουλ είχε το μυαλό της στον δεύτερο ημιτελικό απέναντι στη Ρόμα και άφησε δυο βαθμούς στο "Άνφιλντ", απέναντι στην ψυχωμένη Στόουκ, που κράτησε την ισοπαλία (0-0).

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ ήταν το απόλυτο αφεντικό της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή και κρατούσαν σε θέση άμυνας την Στόουκ, που ούτως ή άλλως δεν έδειχνε να είχε σκοπό να παίξει επίθεση. Στο φινάλε του ημιχρόνου ο Ινγκς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, όμως το τέρμα του δεν μέτρησε σωστά για οφσάιντ.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν κάπως καλύτερη εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ η Λίβερπουλ έδειξε να μην έχει ιδέες στο δημιουργικό κομμάτι. Όσο περνούσαν τα λεπτά οι παίκτες του Λάμπερτ έπαιζαν ολοένα και πιο ψυχωμένα και το τελευταίο σφύριγμα τους βρήκε να βάζουν ένα σημαντικό βαθμό στο σακούλι, στη μάχη που δίνουν για την παραμονή.