Premier League: Τρίποντο στην εκπνοή για Σίτι

Ενημερώθηκε: 27/08/23 - 18:13

Αρνείται να χάσει βαθμούς η Μάντσεστερ Σίτι! Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα έβγαλε χαρακτήρα και στο Σέφιλντ, λυγίζοντας με 2-1 τη Γιουνάιτεντ η οποία είχε ισοφαρίσει λίγο πριν το φινάλε αλλά ο Ρόδρι της έδωσε τη λύση και τη νίκη για το 3/3 στην Premier League.

Κάπως έτσι, η Σίτι συνεχίζει τον… χαβά της και στην έναρξη της φετινής σεζόν, όπου δείχνει να έχει ορισμένα θεματάκια αλλά τα ξεπερνάει μέσω του εντυπωσιακού τρόπου παιχνιδιού της!

Στα του ματς, η Μάντσεστερ Σίτι ήταν απόλυτη κυρίαρχος σε όλο το παιχνίδι, έχοντας τεράστια ποσοστά κατοχής (83%-17%) και τη μία ευκαιρία μετά την άλλη, με την Σέφιλντ να παίζει με διπλή ζώνη άμυνα και να μην περνάει το κέντρο ούτε κατά διάνοια. Παρόλα αυτά, ο Χάαλαντ δεν κατάφερε να μετουσιώσει την υπεροχή της ομάδας του σε γκολ, μιας και στο 37ο λεπτό το πέναλτι που εκτέλεσε σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας του, με τον Νορβηγό να αστοχεί για 4η μόλις φορά σε 40 εκτελέσεις στην καριέρα του!

Ίδια εικόνα και στο δεύτερο μέρος, με τη Σίτι να μπαίνει δυνατά και να βρίσκει τελικά το προβάδισμα. Ήταν το 63ο λεπτό με τον Γκρίλις να «φτιάχνει» το γκολ του Χάαλαντ, ο οποίος πήρε μια άτυπη ρεβάνς για το χαμένο πέναλτι του πρώτου μέρους και έγραψε το 1-0 για την ομάδα του Γκουαρδιόλα. Η συνέχεια ήταν ανάλογη, οι «σίτιζενς» όμως σπαταλούσαν τις ευκαιρίες τους και δεν τελείωναν το παιχνίδι. Κάπως έτσι, η Σέφιλντ στο 85ο λεπτό εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Γουόκερ και σε μια φάση διαρκείας, βρήκε την ισοφάριση με τον Μπογκλ, ο οποίος στην μοναδική τελική της ομάδας του στην εστία έγραψε το 1-1.

Η Σίτι δεν μάσησε από την ισοφάριση, βγήκε στην επίθεση και βρήκε άμεσα το γκολ της νίκης. Τρία λεπτά μετά, λοιπόν, ο Φόντεν έσπασε στον Ρόδρι και αυτός με γεμάτο σουτ στην κίνηση μέσα από την περιοχή δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Φοντέρινγχαμ για το τελικό 2-1 απέναντι στην ομάδα του Τζορτζ Μπάλντοκ, ο οποίος αγωνίστηκε ως το 71ο λεπτό.