Πρόκριση μέσα στη Γαλλία για Σεβίλλη

Ενημερώθηκε: 08/12/16 - 00:11

Η Σεβίλλη, αν και...βομβαρδίστηκε από την Λιόν, άντεξε μέχρι το φινάλε και πανηγύρισε την πρόκρισή της, στη φάση των "16" του Τσάμπιονς Λιγκ, ενώ οι Γάλλοι θα συνεχίσουν την ευρωπαϊκή τους "περιπέτεια" στο Europa League.

Μόνο η Λιόν υπήρχε στο πρώτο ημίχρονο. Στη Σεβίλλη αρκούσε η ισοπαλία, οπότε έδωσε αρκετό γήπεδο στους Γάλλους, οι οποίοι έκαναν το παιχνίδι τους. Έτσι, οι "λιονέ" πατώντας και στη δυναμική της έδρας δημιουργούσαν τη μία ευκαιρία πίσω από την άλλη, έχοντας μάλιστα και δύο δοκάρια με τους Τολισό και Βαλμπουενά. Όμως, δεν κατάφεραν να κουνήσουν δίχτυα και έτσι το ημίχρονο έληξε χωρίς σκορ.

Σχεδόν ίδια η εικόνα του παιχνιδιού και στο δεύτερο μέρος. Η Λιόν ήταν συνεχώς στην επίθεση, με τη Σεβίλλη, όσο περνούσε ο χρόνος, να κλείνεται όλο και πιο πίσω. Οι γηπεδούχοι εξακολουθούσαν να χάνουν ευκαιρίες για να πετύχουν κάποιο τέρμα, αλλά οι Σεβιγιάνοι κρατούσαν και έτσι το 0-0 έμεινε μέχρι τη λήξη.

Οι ενδεκάδες των δυο ομάδων:

Λιόν (Μπρούνο Ζενεσιό): Λοπέζ, Γιανγκά-Εμπιβά, Ντιακαμπί, Τολισό, Λακαζέτ, Γκεζάλ, Νταρντέρ, Μορέλ, Ράφαελ, Γκοναλόν, Βαλμπουενά

Σεβίλλη (Χόρχε Σαμπαολί): Ρίκο, Φερέιρα, Ιμπόρα, Νασρί, Ενζονζί, Σαράμπια, Εσκουδέρο, Βιτόλο, Παρέχα, Ραμί, Μερκάδο

Την αναμέτρηση διευθύνει ο Σουηδός Γιόνας Έρικσον.