Το πρώτο βήμα για τον Παναθηναϊκό

Ενημερώθηκε: 27/07/17 - 23:32

Ο Παναθηναϊκός παρουσίασε εξαιρετικό πρόσωπο και επικράτησε με 1-0 της Γκαμπάλα, παίρνοντας προβάδισμα για την πρόκριση στα πλέι οφ του Εuropa League.

Αδικεί το σκορ τον Παναθηναϊκό, που είχε δυο δοκάρια από τον Λούντ, ενώ έχασε και πολλές ακόμα ευκαιρίες για πολύ μεγαλύτερο σκορ. Εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο για την ομάδα του Ουζουνίδη, που έκλεισε τους φιλοξενούμενους στην περιοχή τους, έχοντας φοβερή ουσία στο παιχνίδι της για τα δεδομένα της εποχής.

Ο δρόμος της πρόκρισης άνοιξε στο 37ο λεπτό με τον Μολίνς να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με εκτέλεση πέναλτι έπειτα από παράβαση (χέρι στην περιοχή) του Γκουρμπάνοφ.

Άλλο παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο, όμως το Τριφύλλι δεν τσίμπησε από τον ρυθμό που ήθελαν να δώσουν οι Αζέροι στο ματς. Με μπροστάρη τον εξαιρετικό Λουντ, που είχε άξιους συμπαραστάτες τους ακούραστους Ζέκα-Κουρμπέλη, ο Παναθηναϊκός διατήρησε τα ηνία και μπορεί να αισθάνεται άτυχος από το γεγονός ότι δεν πέτυχε, δεύτερο αλλά και τρίτο γκολ.

Παναθηναϊκός: Βλαχοδήμος, Κουλιμπαλί, Χούλτ, Μολέδο, Κολοβέτσιος, Ζέκα, Κουρμπέλης, Λούντ, Χατζηγιοβάνης, Άλτμαν, Μολίνς

Στον πάγκο του Παναθηναϊκού: Kότσαρης, Ευαγγέλου, Δώνης, Ρέις, Καμπέσας, Λουτσιάνο, Πίσπας

Γκαμπάλα: Μπεζοτόσνι, Στάνκοβιτς, Νταμπό, Χάλιντεϊ, Χουσεΐνοφ, Βέρνιντουπ, Μαλόνε, Γκουρμπάνοφ, Όζομπιτς, Μπαλτόις, Μόνροους

Στον πάγκο της Γκαμπάλα: Μαμάντοφ, Τζαμάλοφ, Ραμάλντανοφ, Αλίγιεφ, Μαμάντοφ, Αμπάσοφ, Κονέ