Προβάδισμα για Hawks και Raptors

Ενημερώθηκε: 27/04/16 - 12:10

Η επιστροφή στην έδρα τους, φαίνεται πως τους έκανε καλό! Atlanta Hawks και Toronto Raptors επικράτησαν των Boston Celtics και Indiana Pacers αντίστοιχα και έκαναν το 3-2 στις μεταξύ τους αναμετρήσεις, για τα Playoffs του ΝΒΑ.

Τα "γεράκια" της Ατλάντα, επικράτησαν των Boston Celtics, με 110-83, παίρνοντας άνετα το προβάδισμα για πρόκριση στην επόμενη φάση των ημιτελικών των Playoffs της Ανατολικής Περιφέρειας.

Το παιχνίδι ξεκίνησε νευρικά και για τις δυο ομάδες, στη συνέχεια οι Hawks ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και πήραν άνετα την τρίτη τους νίκη στη μεταξύ τους σειρά.

Ατλάντα Χοκς – Μπόστον Σέλτικς 110-83
Σκοτ 17, Τιγκ 16, Μπέιζμορ 16, Κόρβερ 13, Μίλσαπ 10 – Τέρνερ 15, Σμαρτ 10, Σάλινγκερ 10, Κράουντερ 10

Στο Τορόντο του Καναδά, οι Raptors κέρδισαν τους Indiana Pacers με 102-99 και έκαναν και αυτοί το βήμα-πρόκρισης με την τρίτη τους νίκη στη σειρά.

Οι Indiana είχαν σταθερά το προβάδισμα σε όλο το παιχνίδι, με 17 πόντους μάλιστα στην πρώτη περίοδο και με 15 στο 34ο λεπτό. Όμως με ένα εκπληκτικό "come back", οι γηπεδούχοι γύρισαν το παιχνίδι, ανατρέποντας εντελώς την εις βάρος τους κατάσταση.

Το παιχνίδι κρίθηκε στην τελευταία φάση του παιχνιδιού. Ο Solomon Hill των Indiana, ευστόχησε σε σούτ τριών πόντων στην εκπνοή, όμως μετά από την εξέταση του instant replay από τους διαιτητές, το καλάθι κρίθηκε ως εκπρόθεσμο.

Πρόκειται βέβαια για πολύ δύσκολη φάση, που κανείς δεν μπορεί να είναι σίγουρος για το ποιά είναι η σωστή απόφαση.