Ρεάλ Μαδρίτης-Παναθηναϊκός 80-95: Ο «βασιλιάς» στο θρόνο του για 7η φορά!

Πηγή Φωτογραφίας: EUROKINISSI

Ενημερώθηκε: 26/05/24 - 23:18

Επτάστερε θεέ Παναθηναϊκέ!

Η ομαδάρα του Εργκίν Αταμάν έγραψε ένα ανεπανάληπτο έπος στο Βερολίνο, καθώς ταπείνωσε με σκορ 95-80 τη Ρεάλ Μαδρίτης και σήκωσε την έβδομη Ευρωλίγκα του, ολοκληρώνοντας με τον καλύτερο τρόπο μια από τις πιο ονειρεμένες σεζόν στην ιστορία του!

Μετά από ένα ξεκίνημα... NBA με την πρώτη περίοδο να λήγει 36-25 υπέρ της «βασίλισσας», ο Παναθηναϊκός έπαιξε άμυνα για σεμινάριο από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά, έκανε την ισπανική ομάδα να βρίσκει το καλάθι με το «σταγονόμετρο», και στο τέλος βρήκε δεκάδες μεγάλα σουτ από όλους τους παίκτες του φτάνοντας στον θρίαμβο.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο ασταμάτητος, ανεπανάληπτος Κώστας Σλούκας, που μέτρησε 24 πόντους χωρίς να αστοχήσει σε σουτ εντός πεδιάς (4/4 τρίποντα, 2/2 δίποντα, 8/9 βολές).

Από κοντά και ο Κέντρικ Ναν που φόρτωσε το μαδριλένικο καλάθι με 21 πόντους, ενώ ο Ματίας Λεσόρ κέρδισε κατά κράτος τους Έντι Ταβάρες και Βενσάν Πουαριέ, μετρώντας 17 πόντους και 6 ριμπάουντ. Τρομερός σε άμυνα και επίθεση ο Γκραντ με 11 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ.