Σαχτάρ Ντόνετσκ-Γκλάντμπαχ 0-6: Γερμανική επέλαση

Ενημερώθηκε: 04/11/20 - 00:18

Ό,τι και να γραφεί για την σημερινή Γκλάντμπαχ θα είναι λίγο. Η γερμανική ομάδα ήταν καταιγιστική απέναντι στην Σαχτάρ στο Ντόνετσκ φτάνοντας σε μια τεράστια σε εύρος νίκη με 6-0.

Πρόκειται για μια από τις μεγαλύτερες νίκες στην ιστορία του Τσάμπιονς Λιγκ αλλά όχι την μεγαλύτερη. Αυτή έφερε την Γκλάντμπαχ στην κορυφή της βαθμολογίας του ομίλου με πέντε βαθμούς αφήνοντας την Σαχτάρ στην δεύτερη με 4, και με αγώνα περισσότερο από τις Ίντερ και Ρεάλ Μαδρίτης που κοντράρονται στην συνέχεια.

Πρόσωπο του αγώνα ο Πλέα ο οποίος πέτυχε τα τρία τέρματα της ομάδας του. Ο χορός των γκολ για την Γκλάντμπαχ ξεκίνησε αρκετά νωρίς. Στο 8ο λεπτό ο Πλέα έκανε το 1-0, ενώ στο 17ο λεπτό οι γερμανοί είδαν το σκορ να γίνεται 2-0 με αυτογκόλ του Μποντάρ. Μόλις εννιά λεπτά αργότερα ο Πλέα και πάλι έκανε το 3-0. Μέχρι το τέλος του πρώτου 45λεπτου οι Γερμανοί είχαν σκοράρει και άλλη μια φορά, συγκεκριμένα στο 44ο λεπτό με τον Μπεσενμπαϊνί.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες της Γκλάντμπαχ έριξαν λίγο ρυθμό αλλά κατάφεραν να πετύχουν άλλα δύο γκολ. Το πρώτο στο 65ο λεπτό με τον Στιντλ και το δεύτερο στο 79ο λεπτό με τον Πλέα να πετυχαίνει το τρίτο του τέρμα.