«Σκόνταψε» στην Ξάνθη η ΑΕΚ

ακξ

Ενημερώθηκε: 16/10/17 - 05:39

Η ΑΕΚ αφού πέταξε ένα ημίχρονο στα... σκουπήδια, ξύπνησε αργά και άφησε δυο βαθμούς στα Πηγάδια απέναντι στην Ξάνθη (1-1).

Καλύτεροι ήταν οι κιτρινόμαυροι στο ξεκίνημα, όμως η… δουλειά χάλασε όταν οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με φοβερή εκτέλεση φάουλ του Μπρίτο στο 40’. Από εκεί και πέρα και μέχρι το φινάλε του παιχνιδιού η ομάδα του Χιμένεθ ήταν συνεχώς στην επίθεση.

Στο 50’ δεν της δόθηκε πέναλτι του Λισγάρα στον Μάνταλο και στο 55’ ο Φλίσκας αποβλήθηκε σωστά με δεύτερη κίτρινη. Τα πράγματα έγιναν ακόμη χειρότερα για τους Ακρίτες που είδαν και τον Σβάρνα να παίρνει τον δρόμο για τα αποδυτήρια με απευθείας κόκκινη για φάουλ στον Λιβάγια (επίσης σωστή).

Οι κιτρινόμαυροι πέταξαν πολλές ευκαιρίες, κατάφεραν να απαντήσουν με τον Βράνιες στο 88’ όμως δεν πρόλαβαν να κάνουν την ολική ανατροπή και πλέον βρίσκονται στο -1 από την κορυφή και τον ΠΑΟΚ.

• 22:20
    90'
    Καθυστερήσεις

Τέσσερα λεπτά ο επιπλέον χρόνος..

• 22:18
    88'
    Επιτέλους γκολ για την ΑΕΚ

Ο Μάνταλος με ατομική ενέργεια από τα αριστερά δίνει «πάρε-βάλε» στον Βράνιες που από κοντά κάνει το 1-1! Η ΑΕΚ είχε χάσει πολλές ευκαιρίες πριν!

• 22:02
    72'
    Με εννιά η Ξάνθη

Ο Λιβάγια έφυγε τετ-α-τετ (καλύπτεται) και πριν τελειώσει την προσπάθειά του ο Σβάρνας τον γκρέμισε με τάκλιν από πίσω. Σωστός εδώ ο ρέφερι και για την αποβολή και για το ότι έδωσε το μαρκάρισμα εκτός περιοχής.

• 22:00
    70'

Ο Λόπες στη θέση του Γκάλο. Ο Μπακάκης επέστρεψε στο δεξί άκρο της άμυνας.

• 21:54
    65'
    Αλλαγή για την ΑΕΚ

• 21:44
    Κόκκινη για την Ξάνθη

Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Φλίσκα για μαρκάρισμα στον Αραούχο.

• 21:39
    50'

Ο Μάνταλος βγήκε στην αντεπίθεση, έσπασε στον Αραούχο, ο οποίος του ξαναέσπασε την μπάλα, αλλά ο αρχηγός της Ένωσης είχε πέσει στο έδαφος έπειτα από σύγκρουση με αντίπαλο.

• 21:37
    47'

Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Σέντρα του Λιβάγια, ο Λάζαρος παίρνει την κεφαλιά και ο Ζίβκοβιτς πέφτει στην αριστερή του γωνία και διώχνει σε κόρνερ. Μεγάλη απόκρουση.

• 21:36
    46'

Ξεκίνησε το β’ μέρος

• 21:34

Έντονες διαμαρτυρίες από τους Δημητριάδη και Λυμπερόπουλο στον διαιτητή Παπαδόπουλο για την διαιτησία του στο πρώτο μέρος. Οι άνθρωποι της ΑΕΚ στα παράπονά τους εστίασαν κυρίως στη φάση του 19ου λεπτού και στο εγκληματικό τάκλιν του Λισγάρα στον Μάνταλο.

• 21:22

Φινάλε στο πρώτο μέρος

• 21:18
    43'

Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Έπειτα από αναστάτωση στην περιοχή της Ξάνθης η μπάλα έφτασε στον Μάνταλο, που έκανε γυριστό από δύσκολη γωνία το οποίο έφυγε άουτ.

• 21:12
    41'
    ΓΚΟΟΟΟΟΛ για την ξάνθη

Απίθανη εκτέλεση φάουλ του Μπρίτο, που έστειλε την μπάλα στην δεξί παράθυρο της εστίας του Ανέστη.

• 21:10

Κίτρινη κάρτα στον Γαλανόπουλο για φάουλ στον Ντε Λούκας. Σωστή.

• 21:08

Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ. Σέντρα του Γκάλο από τα δεξιά, ο Λάζαρος πήρε την κεφαλιά αλλά ο Ζίβκοβιτς έπεσε κι έδιωξε δύσκολα.

• 21:01

Πολλή ένταση και πολύ ξύλο στα τελευταία λεπτά

• 20:58
    23'

Σέντρα-σουτ του Ντε Λούκας, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά και πέρασε άουτ

• 20:56

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Ανέστης, Μπακάκης, Βράνιες, Λαμπρόπουλος, Γκάλο, Σιμόες, Γαλανόπουλος, Μάνταλος, Λάζαρος, Λιβάγια, Αραούχο

Στον πάγκο: Τσιντώτας, Γιόχανσον, Κλωναρίδης, Μπακασέτας, Λόπες, Πατίτο, Τζανετόπουλος

• 20:55

Ξάνθη (Μίλαν Ράσταβατς): Zίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Ντε Λούκας, Λουσέρο, Φλίσκας, Μεχία, Λισγάρας, Κασάδο, Μπρίτο, Ρότσε, Κίκε

Στον πάγκο: Γκαραβέλης, Ορφανίδης, Κάστρο, Σιλά, Γέντρισεκ, Σβάρνας, Τριάδης

• 20:54

Να πούμε και τις συνθέσεις των δυο ομάδων

• 20:53
    19'

Μάνταλος πρέσαρε ψηλά κι έκλεψε την μπάλα από τον Λισγάρα, ο οποίος στην συνέχεια τον βρήκε με τη σχάρα στο καλάμι. Έβγαλε την κίτρινη στον παίκτη της Ξάνθης ο διαιτητής. Ο Μάνταλος, αφού έπεσε στο έδαφος σφαδάζοντας, σηκώθηκε έξαλλος από το χορτάρι και φώναξε στον ρέφερι "Τι περιμένεις για να βγάλεις κάρτα. Θα πάθω ζημιά".

• 20:49
    18'

Δυνατό φάουλ του Λουσέρο στον Μάνταλο. Θα μπορούσε και σε αυτή την περίπτωση να βγάλει την κίτρινη ο ρέφερι, καθώς ο παίκτης της Ξάνθης σήκωσε αρκετά ψηλά το πόδι του.

• 20:44
    15'
    Κάρτα για την ΑΕΚ

Κίτρινη στον Μπακάκη

• 20:40
    10'
    Καλή φάση για την Ξάνθη

Ο Μπρίτο σούταρε από το ύψος της περιοχής, η μπάλα όμως κόντραρε και έφυγε δίπλα από το δοκάρι του Ανέστη

• 20:38
    8'

Παιχνίδι κέντρου στα τελευταία λεπτά

• 20:34

Δυο συνεχόμενα κόρνερ κέρδισε η ΑΕΚ χωρίς να καταφέρει να δημιουργήσει επικίνδυνη κατάσταση