Σπουδαία ανατροπή για Άρη, νίκες για Ρέθυμνο, Προμηθέα και Δόξα Λευκάδας

Ενημερώθηκε: 12/11/16 - 21:51

Σ'ένα από τα καλύτερα παιχνίδια του φετινού πρωταθλήματος, ο Άρης, επέστρεψε από το -22 και επικράτησε του Κόροιβου Αμαλιάδας, έπειτα από δυο παρατάσεις με 94-99!

Ο Ντέβιν Μαρμπλ ήταν αυτός που κράτησε όρθια την ομάδα του σκοράροντας στο φινάλε του 40λεπτου και του 45λεπτου, ενώ Γιάνκοβιτς και Κάμινγκς έδωσαν πολύτιμες λύσεις. Ο Μπράουν με 27 πόντους ξεχώρισε από τους γηπεδούχους, αλλά αστόχησε σε κρίσιμα σουτ.

Δεκάλεπτα: 34-14, 51-37, 67-58, 76-76, α’ πρτ. 90-90,

Κόροιβος (Καλαμπάκος): Γκότσερ 11 (8 ριμπ., 6 ασίστ), Μπράουν 27 (7 ριμπ., 7 ασίστ), Μιλουτίνοβιτς 11 (7 ριμπ.), Μιχάλογλου 1, Βαν Όστρουμ 8 (5 ριμπ.), Σαχπατζίδης 6, Χατζηνικόλας, Σπυριδωνίδης 6 (5 ασίστ), Αποστολίδης, Χολ 24 (8 ριμπ.)

Άρης (Πρίφτης): Μαρμπλ 28 (10 ριμπ., 3 κλεψ.), Ξανθόπουλος 3, Τσαϊρέλης, Τζένκινς 13 (7 ριμπ.), Κάμινγκς, Ζάρας, Μούρτος, Σίμτσακ, Μπάκνερ 9 (6 ριμπ., 3 τάπες), Γιάνκοβιτς 17 (7 ριμπ.), Ντραγκίτσεβιτς

Διαιτητές: Πουρσανίδης, Σώμος, Ανδρικόπουλος

Την τρίτη του νίκη, στο πρωτάθλημα της Basket League, πέτυχε ο Προμηθέας Πατρών, επικρατώντας με 64-61 του Λαυρίου. Οι Πατρινοί βρίσκονταν «καθαρά» σε θέση οδηγού ως το 27’, ωστόσο στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι «επέστρεψαν», βρήκαν λύσεις στο σκοράρισμα και διεκδίκησαν στα ίσα το ροζ φύλλο αγώνα. Υπολόγιζαν όμως χωρίς τον... Κλαρκ, ο οποίος 14’’ πριν τη λήξη του ματς πέτυχε μεγάλο τρίποντο, έγειρε ουσιαστικά την πλάστιγγα και χάρισε τους δύο βαθμούς στους γηπεδούχους.

Ο προαναφερθείς Αμερικανός γκαρντ ήταν πρώτος σκόρερ των νικητών με 15 πόντους, 10 είχε ο Τζόνσον, 9 ο Φαγέ που… έμεινε στην πρώτη περίοδο, ενώ άλλους τόσους με 11 ριμπάουντ πρόσθεσε ο Μουρ. Για το Λαύριο, από 17 είχαν οι Μπολντς (κράτησε όρθια την ομάδα του στο «δύσκολο» πρώτο μισό του αγώνα) και Γιανγκ, ενώ έναν λιγότερο σημείωσε ο Τζόνσον.

Το Ρέθυμνο στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο στη συνέχεια παρέσυρε τα Τρίκαλα (84-56) και βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 4-2, παραμένοντας στην πρώτη τετράδα της Α1 και διατηρώντας το αήττητο στο… σπίτι τους (3-0).

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο εκπληκτικός Φιτζπάτρικ που σταμάτησε στους 20 πόντους (7/10 σουτ), ενώ «κατέβασε» και 8 ριμπάουντ. Διψήφιοι ήταν και οι Κράβιτς (12π.), Έντουαρντς. Οι ηττημένοι, που σημείωσαν μόλις 17 πόντους σε όλο το δεύτερο μέρος, έπεσαν στο 1-5 και βρίσκονται στον «πάτο» της βαθμολογίας. Από 15 πόντους είχαν οι Μανωλόπουλος και Τσαγκαράκης.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 44-39, 62-49, 84-56

Η Δόξα Λευκάδας είχε μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γουέλς με 26 πόντους και έφερε… τούμπα την Κύμη (84-81) και ζευγάρωσε τις νίκες της (2-4) στο πρωτάθλημα της Α1 μπάσκετ! Οι φιλοξενούμενοι είχαν προηγηθεί με 6 πόντους πριν το φινάλε αλλά ένα 9-0 σερί των γηπεδούχων έγειρε την πλάστιγγα υπέρ τους και εν τέλει κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 21-27, 21-15, 25-21