Stop στην Τσέλσι από Τότεναμ

Ενημερώθηκε: 05/01/17 - 01:40

Απόλυτη πρωταγωνίστρια στο λονδρέζικο ντέρμπι, η Τότεναμ του Μαουρίτσιο Ποκετίνο φρέναρε τους "μπλε" και τους διέκοψε βίαια (2-0) το εντυπωσιακό σερί των 13 συνεχόμενων νικών.

Έχοντας σε μεγάλη μέρα τους Άλι και Έρικσεν, οι φορμαρισμένοι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν δυο άψογες -και πανομοιότυπες- μεταξύ τους συνεργασίες και έφτασαν στην πέμπτη συνεχόμενη νίκη τους στο πρωτάθλημα.

Πρώτα λοιπόν στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Δανός σέντραρε χειρουργικά στην περιοχή και ο νεαρός χαφ έστειλε την κεφαλιά εκεί που έπρεπε για να μην μπορεί να κάνει τίποτα ο Κουρτουά. Και λίγο μετά την ανάπαυλα (54’) το σενάριο επαναλήφθηκε, με νέο "συστημένο" του Έρικσεν που εξαργύρωσε εξίσου εύστοχα με κεφαλιά ο Άλι.

Αυτό ήταν… Η Τσέλσι δεν απείλησε ούτε καν για το γκολ της τιμής και η Τότεναμ δεν χρειαζόταν τίποτα περισσότερο από το να προστατεύσει το υπέρ της σκορ ως το τέλος. Τότε που πανηγύρισε έξαλλα τη νίκη, με την οποία προσπέρασε την Άρσεναλ και πιάνοντας στην τρίτη θέση τη Μάντσεστερ Σίτι, δικαιούται πλέον (έχοντας σε επτά πόντους απόσταση τη σημερινή της αντίπαλο) να ονειρεύεται ακόμα και κορυφή.