Στραβοπάτημα για ΟΦΗ

Ενημερώθηκε: 31/10/16 - 21:08

Στον πρώτο, επίσημο μεταξύ τους αγώνα, στην πρεμιέρα της Football League, Κισσαμικός και ΟΦΗ έμειναν στο 1-1 στον βούρκο -από τη σφοδρή καταιγίδα- του "Μάλεμε", με τους "ασπρόμαυρους", πάντως, να… τραβάνε τα μαλλιά τους στο φινάλε.

Αφενός, γιατί είδαν στο 89’ την άμυνά τους να "κοιμάται" και τον Μίλιτς να ισοφαρίζει με πλασέ το παρθενικό γκολ του Βουόστο πρωτάθλημα από το 81’, αφετέρου, διότι, ούτε ο ρέφερι Μιχαηλίδης, ούτε ο βοηθός, δεν είδαν στο ξεκίνημα της φάσης του τέρματος των γηπεδούχων τον Τσερκέζο να κατεβάζει πεντακάθαρα την μπάλα με το χέρι. Το γεγονός αυτό, μάλιστα, είχε ως αποτέλεσμα να γίνει έξαλλος στον πάγκο της ομάδας του Ηρακλείου ο Σταύρος Λαμπράκης, να διαμαρτυρηθεί εντονότατα και να αποβληθεί.

Η αναμέτρηση δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, ήταν, άλλωστε, να μην ξεκινήσει καν, λόγω της κακοκαιρίας που πλήττει όλη την Κρήτη, με τον Κισσαμικό να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων στο πρώτο ημίχρονο και τον ΟΦΗ στο δεύτερο, και το ματς να κρίνεται στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Κισσαμικός: Λαζαρίδης, Παντελάκης, Σταθάκης, Τσερκέζος, Σελινιωτάκης, Γκούμας, Κουρέλλας, Κίκε, Τιάγκο (82’ Μαρτίνεζ), Μάντζης (71’ Μίλιτς), Θέος (73’ Βλάχος).

ΟΦΗ: Δαύκος, Μίκιτς, Βαλλιάνος, Φαζός, Κώτσιος, Όστοϊτς, Νάστος, Αντουκόρ, Μασάδο (72’ Χαντί), Βουό (84’ Μιλοσάβλιεφ), Όγκμποε (72’ Ράντι).

Γήπεδο: «Μάλεμε»
Διαιτητής: Μιχαηλίδης (Βοιωτίας)