Τελικός Champions League: Η "βασίλισσα" στο θρόνο της! (slideshow&video)

Ενημερώθηκε: 29/05/16 - 01:02

Η Ρεάλ Μαδρίτης για ενδέκατη φορά στην ιστορία της, είναι πρωταθλήτρια Ευρώπης! Η "βασίλισσα" επικράτησε της Ατλέτικο Μαδρίτης στα πέναλτυ με 5-3 και πανηγύρισε το Undecima (ενδέκατο). Μοιραίος ο Χουάνφραν, ο οποίος έχασε το πέναλτυ για την Ατλέτικο. 1-1 έληξε η κανονική διάρκεια, με την Ρεάλ να ανοίγει το σκορ στο 15' με τον Ραμός και την Ατλέτικο να ισοφαρίζει στο 79' με τον Καρασκό.

Πολύ δυνατά ξεκίνησε η Ρεάλ, η οποία έχασε απίστευτη ευκαιρία, με τον Μπέιλ να εκτελεί με πολύ δύναμη το φάουλ και ο Κασεμίρο μπήκε στην πορεία της μπάλας αλλά ο Όμπλακ έδιωξε πάνω στη γραμμή με τα πόδια! Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τους τυπικά γηπεδούχους αλλά ο πορτιέρο της Ατλέτικο είπε το "όχι"!

Στο 15', ο Σέρχιο Ράμος, από οριακή θέση, άνοιξε το σκορ στον τελικό, βάζοντας μπροστά τους "μερένχες". Μέχρι, σχεδόν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, η Ρεάλ φαινόνταν να πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Στο 43' η Ατλέτικο, απείλησε με τον Γκριεζμάν, ο οποίος υποδέχτηκε τη μπάλα έξω από την περιοχή, έκανε το σουτ με το δεξί αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, η Ατλέτικο κέρδισε πέναλτυ, σε ανατροπή του Τόρες από τον Πέπε. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γκριεζμάν, αλλά σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Νάβας και παρέμεινε το 1-0 για τη Ρεάλ.

Η Ατλέτικο συνέχισε να πιέζει, έχασε μοναδικές ευκαιρίες στο 54' και στο 59' με τον Σάβιτς και τον Σαούλ αντίστοιχα και τελικά έφτασε στην ισοφάριση, με τον Βέλγο Γιανίκ Καρασκό να πετυχαίνει το γκολ, ύστερα από όμορφη σέντρα του Χουάνφραν.

Η κανονική διάρκεια, όπως και η παράταση ολοκληρώθηκαν χωρίς να αλλάξει κάτι και στην ψυχοθφόρα διαδικασία των πέναλτυ, η Ρεάλ ήταν πιο τυχερή και κατέκτησε τελικά το Τσάμπιονς Λιγκ της περιόδου 2015-2016.

Real Madrid (Zinedine Zidane): Navas, Carvajal, Ramos, Pepe, Marcelo; Casemiro, Kroos, Modric; Bale, Ronaldo, Benzema

Atletico Madrid (Diego Simeone): Oblak, Juanfran, Savic, Godin, Filipe Luis; Saul, Gabi, Augusto, Koke; Griezmann, Torres

Γήπεδο: San Siro
Διαιτητής: Mark Clatenberg(Αγγλία)