Τεράστια ανατροπή για Γκλάντμπαχ, τρομακτική Λιόν, χαιρέτησε η Τότεναμ

Ενημερώθηκε: 24/02/17 - 00:48

Σε ένα απίστευτο παιχνίδι, οι Γερμανοί βρέθηκαν να χάνουν 2-0 από την ιταλική ομάδα στο 29’, με την πρόκριση να μοιάζει όχι… άπιαστο όνειρο, αλλά πραγματικό θαύμα, μετά και την ήττα τους στο πρώτο ματς (0-1). Και ακριβώς ένα τέτοιο θαύμα έκανε η Γκλάντμπαχ!

Με τον 28χρονο Λαρς Στιντλ να πραγματοποιεί το ματς της ζωής του, πετυχαίνοντας χατ-τρικ σε 11 λεπτά(!), τα "πουλάρια" έφεραν «τούμπα» το παιχνίδι, και με το… κερασάκι στην τούρτα από τον Κρίστενσεν, επικράτησαν με το απίστευτο 2-4, παίρνοντας εκείνα το "εισιτήριο" για τους "16" του Europa League!

Θυμίζοντας, σαφώς, δε, στους οπαδούς τους, για πρώτη φορά μετά από δεκαετίες, τη μεγάλη ομάδα της δεκαετίας του ’70.

Ο Φεκίρ μόλις στο 5ο λεπτό άνοιξε το σκορ, για να έρθει δώδεκα λεπτά αργότερα ο Κορνέ να γράψει το 2-0. Ο Γκαρσία στο 26’ μείωσε το σκορ αλλά ένα λεπτό αργότερα ο Φεκίρ πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και το τρίτο της ομάδας του. Δέκα λεπτά πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο, οι γηπεδούχοι πέτυχαν και τέταρτο γκολ με τον Νταρντέρ.

Στο δεύτερο μέρος η Λιόν φάνηκε να κατεβάζει ταχύτητα. Ωστόσο, κάτι τέτοιο συνέβη μόνο για το πρώτο μισάωρο. Και αυτό καθώς ο Φεκίρ στο 78’ έγραψε το 5-1, κάνοντας χατ-τρικ με τους Αουάρ (87’) και Ντιακαμπί (89’) να διαμορφώνουν το τελικό 7-1.

Δεύτερο χουνέρι στην Τότεναμ -με το οποίο τερμάτισε οριστικά πλέον τα ευρωπαϊκά της όνειρα- έκανε η Γάνδη. Μετά το 1-0 του πρώτου αγώνα, οι Βέλγοι αποδείχθηκαν παλικάρια στο "Γουέμπλεϊ" και αποσπώντας ισοπαλία-χρυσάφι (2-2) πέταξαν εκτός Europa League τους Λονδρέζους.

Αν και η Τότεναμ ξεκίνησε ιδανικά, με τον Έρικσεν να ανοίγει το σκορ στο 10', τα πάντα στράβωσαν στη συνέχεια. Ο Κέιν με...αυτογκόλ ισοφάρισε για τους Βέλγους στο 20', ενώ ο Ντέλε Άλι μ'ένα δολοφονικό μαρκάρισμα, είδε την κόκκινη κάρτα, αφήνοντας την ομάδα του με 10 παίχτες.

Στο 61' η Τότεναμ ξαναβρέθηκε μπροστά στο σκορ, με τον Γουανιάμα και ενώ βγήκαν μπροστά για να ψάξουν το γκολ της πρόκρισης, ήρθε μια… αντεπίθεση των Βέλγων στο 82’ -και ένα κοντινό πλασέ του Περμπέ έπειτα από κόντρα- για να υπογράψει τον αποκλεισμό της Τότεναμ.

Η Γκενκ νίκησε 1-0 την Αστρα στο Βέλγιο στο δεύτερο μεταξύ τους ματς για τους "32" του Europa League και, σε συνδυασμό με το 2-2 της πρώτης αναμέτρησης στη Ρουμανία την περασμένη Πέμπτη, πήρε το "εισιτήριο" για τους "16", περιμένοντας την κλήρωση της Παρασκευής.

Σε ένα μέτριο ματς, οι δύο ομάδες έχασαν κάποιες ευκαιρίες και το ματς κρίθηκε από την έξυπνη εκτέλεση φάουλ του Ποθουέλο στο 67’.

Οι Βούλγαροι προσπάθησαν να πετύχουν κάποιο τέρμα, που θα έδινε νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι, όμως οι παίχτες της Κοπεγχάγης είχαν την ψυχραιμία και την εμπειρία, πανηγυρίζοντας στο φινάλε την πρόκριση στους "16".

Το υπέρ 4-0 της Ροστόφ του πρώτου αγώνα δεν άφηνε ουσιαστικά περιθώρια για ελπίδα στους Τσέχους της Σπάρτα Πράγας που απλά ήθελαν ένα καλό αποτέλεσμα για να κλείσουν έτσι τη φετινή πορεία τους στη διοργάνωση.

Τελικά, ευτυχώς για τους ίδιος και τους οπαδούς τους, τα κατάφεραν παρά το ότι με γκολ του Ποποζ στο 13’ κιόλας, βρέθηκαν από πολύ νωρίς να κυνηγούν το σκορ. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ισορροπούσουν και να διεκδικήσουν τουλάχιστον ένα γκολ που θα τους επέτρεπε να διατηρήσουν το φετινό εντός έδρας αήττητο.

Παρά την ανωτερότητά τους όμως δεν κατάφερναν να το πετύχουν, ενώ η αποβολή του Κόστα στο 64’ με δεύτερη κίτρινη κάρτα ανέβασε ακόμη περισσότερο το δείκτη δυσκολίας για αυτούς.

Ακόμη κι έτσι όμως, οι σκληροτράχηλοι Τσέχοι δεν παράτησαν το ματς και με τον Καραβάεφ στο 84’ πήραν έστω το 1-1.