Θρίαμβος του Στέφανου Τσιτσιπά στον τελικό του Mallorca Championships

ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΤΣΙΤΣΙΠΑΣ

Πηγή Φωτογραφίας: EUROKINISSI

Ενημερώθηκε: 25/06/22 - 19:08

Θρίαμβος του Στέφανου Τσιτσιπά στον τελικό του Mallorca Championships, ο οποίος πανηγύρισε τον ένατο τίτλο καριέρας σε ΑΤΡ τουρνουά και πρώτη σε γήπεδο με γρασίδι.

Ο Έλληνας πρωταθλητής νίκησε με 2-1 σετ τον Ρομπέρτο Μπαουτίστα Αγούτ,

Ο Τσιτσιπάς χρειάστηκε δύο ώρες και 32 λεπτά για να λυγίσει τη σθεναρή αντίσταση του Αγούτ (Νο 20 στον κόσμο), που έπαιζε στην πατρίδα του και σήκωσε το δεύτερο τρόπαιο για το 2022.

Ο Τσιτσιπάς προηγήθηκε 1-0 στα σετ κατακτώντας το αρχικό με 6-4, αλλά από τα μέσα του δεύτερου έως το τέλος του «εξαφανίστηκε», με αποτέλεσμα ο αντίπαλός του να επικρατήσει με 6-3 ισοφαρίζοντας τον τελικό.

Στο τρίτο και τελευταίο σετ ο Έλληνας πρωταθλητής προηγήθηκε με 5-3 αλλά δέχθηκε μπρέικ στο σερβίς του. Ο Ίβηρας ισοφάρισε αλλά στο τάι μπρέικ ο Έλληνας πρωταθλητής έχασε μόνο δύο πόντους, κατακτώντας το σετ (7-6) και τη νίκη.

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ