"Τρένο" η Τσέλσι, από κοντά η Λίβερπουλ

Ενημερώθηκε: 31/12/16 - 22:04

H Λίβερπουλ ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι της 19ης αγωνιστικής με την Μάντσεστερ Σίτι, χάρη στο γκολ του Βαϊνάλντουμ στο 45ο λεπτό, κλείνοντας με άκρως θετικό τρόπο το 2016 και μείωσε τη διαφορά από την Τσέλσι στους 6 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να «καθαρίσουν» τη νίκη στο εξαιρετικό τους, πρώτο ημίχρονο, αλλά στο γκολ -με καρφωτή κεφαλιά στο 8’, σχεδόν από το σημείο του πέναλτι(!), έπειτα από καταπληκτική σέντρα από τον Λαλάνα- του 26χρονου Ολλανδού δεν προστέθηκε άλλο τέρμα. Η Σίτι… μεταμορφώθηκε στο β’ μέρος, εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι οι ''reds'' έμειναν στα… αποδυτήρια, «πάλεψε» το παιχνίδι, αλλά το σκορ δεν άλλαξε, χάνοντας ΞΑΝΑ στο γειτονικό Λίβερπουλ!

Είναι χαρακτηριστικό ότι επί εποχής Premier League και βγάζοντας από την «εξίσωση» την περίοδο 1996-2000, στην οποία η Σίτι δεν αγωνιζόταν στα… σαλόνια, οι «πολίτες» έχουν φύγει μόνο μία φορά με «διπλό» από το Άνφιλντ, σε σύνολο -πλέον- 20 αναμετρήσεων, από το 1992 και μετά! Η μοναδική φορά που τα κατάφερε η Μάντσεστερ Σίτι χρονολογείται την περίοδο 2002/03 και συγκεκριμένα, στις 3/5/2003 -με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Νικολά Ανελκά.

Η έδρα της Λίβερπουλ, δε, είναι η μοναδική από την οποία δεν έχει καταφέρει η ομάδα του Μάντσεστερ να… αποδράσει από το 2008 και μετά, τη χρονιά, δηλαδή, που ανέλαβαν -και άλλαξαν- τις τύχες του συλλόγου οι Άραβες.

Με ιδανικό τρόπο έκλεισε την χρονιά η Τσέλσι. Η ομάδα του Κόντε μπορεί να κινδύνεψε από την Στόουκ μέσα στο «Stamford Bridge» όμως πέτυχε την 13η σερί νίκη της στην Premier League με σκορ 4-2 και διατήρησε την διαφορά ασφαλείας από τους διώκτες της.

Οι μπλε είχαν τα ηνία στο πρώτο ημίχρονο και πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι 1-0 ύστερα από την καρφωτή κεφαλιά του Κέιχιλ στο 34΄. Οι potters έβγαλαν αντίδραση στο δεύτερο αφού απάντησαν λίγο μετά την σέντρα με τον Ίντι (46’), ενώ παρά το γκολ του Γουίλιαν στο 57’ κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 64’ με τον Κράουτς. Η χαρά τους δεν κράτησε για πολύ, αφού ο Γουίλιαν έδωσε και πάλι την λύση στους γηπεδούχους (65’) ενώ τη νίκη για τους Λονδρέζους κλείδωσε με ωραίο τελείωμα ο Ντιέγκο Κόστα στο 85ο λεπτό.

Μυθική ανατροπή για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, που παρότι είδε την Μίντλεσμπρο να της κάνει την ζωή δύσκολη στο «Old Trafford» κατάφερε να γυρίσει το ματς και να πάρει τη νίκη με σκορ 2-1 με τέρματα των Μαρσιάλ (85’) και Πογκμπά (86’) σε διάστημα ενός λεπτού. Φωνάζουν δικαιολογημένα οι κόκκινοι διάβολοι για τέρμα του Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς το οποίο ακυρώθηκε στο πρώτο ημίχρονο.