Τσέλσι-Ρεάλ Μαδρίτης 2-0: «Μπλε» καταιγίδα στον τελικό (ΒΙΝΤΕΟ)

Τσέλσι-Ρεάλ Μαδρίτης 2-0: «Μπλε» καταιγίδα στον τελικό

Ενημερώθηκε: 06/05/21 - 00:15

Η Τσέλσι «πάτησε« Ρεάλ Μαδρίτης σε κάθε γραμμή του γηπέδου στο «Στάμφορντ Μπριτζ», είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα για 90 λεπτά και τελικά επικράτησε 2-0 της «βασίλισσας», χάνοντας ευκαιρίες για πολλά περισσότερα γκολ ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο.

Το σκορ για τους «μπλε» άνοιξε ο Βέρνερ στο 28’ με κεφαλιά έπειτα από το δοκάρι του Χάβερτς, ενώ το δεύτερο γκολ σημειώθηκε στο 85’, όταν από την ασίστ του Πούλισικ, ο Μάουντ με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για δεύτερη φορά.

Πλέον, το ραντεβού δίνεται στις 29 Μαΐου στην Κωνσταντινούπολη για τον τελικό του Champions League, με αντίπαλο τη Μάντσεστερ Σίτι, διαμορφώνοντας τον αγγλικό «εμφύλιο», δύο χρόνια μετά το Λίβερπουλ-Τότεναμ στο «Ουάντα Μετροπολιτάνο».

Πρόσωπο της αναμέτρησης για την Τσέλσι, εκτός των παικτών, ο Τόμας Τούχελ, που ανέλαβε στη μέση της σεζόν και θα γίνει ο πρώτος προπονητής που θα βρεθεί σε δεύτερο συνεχόμενο τελικό Champions League με διαφορετική ομάδα.