Wall και... Game 7! (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 13/05/17 - 12:13

Σε έβδομο παιχνίδι θα κριθεί ο νικητής της σειράς των Celtics με τους Wizards για την πρόκριση στον τελικό της Ανατολής. Ο John Wall ευστόχησε σε ένα τρίποντο περίπου 3,5 δεύτερα πριν τη λήξη του αγώνα και έδωσε τη νίκη 92-91 στην ομάδα του, η οποία ισοφάρισε σε 3-3 τους "Κέλτες".

Η συμβολή του Wall στη νίκη των Wizards ήταν μεγάλη και δεν... περιορίστηκε μόνο στο τρίποντο αυτό. Αν και η παρουσία του στις δύο πρώτες περιόδους δεν ήταν καλή, καθώς είχε μόνο τρεις πόντους με 1/12 σουτ, τα πάντα άλλαξαν στις επόμενες δύο. Εκεί σημείωσε 26 πόντους και μοίρασε 8 ασίστ παίρνοντας στους ώμους του, τους "μάγους".

Ο Beal με 33 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, ενώ και αυτός είναι σημαντική παρουσία στην τελευταία περίοδο ευστοχώντας σε σημαντικό τρίποντο στο τελευταίο λεπτό, ενώ μέχρι τότε δεν είχε πετύχει κανένα μακρινό σουτ.

Μετά το τρίποντο ο Μπιλ, ήταν αυτός που ισοφάρισε σε 89-89 περίπου 30 δεύτερα πριν τη λήξη, για τους Wizards που έδειχναν να μπορούν να κάνουν την ανατροπή. Ο Horford περίπου 10 δεύτερα πριν τη λήξη έδωσε και πάλι προβάδισμα στους Celtics, οι οποίοι όμως υπολόγιζαν χωρίς τον Wall. Εκείνος πέτυχε το τρίποντο που επιχείρησε στη λήξη έκανε το 92-91 και πανηγύρισε σαν τρελός.

Για τους Celtics οι Thomas και Bradley πέτυχαν από 27 πόντους και ο Horford 20.