Ξεκίνημα με νίκη για την Εθνική Ανδρών

Ενημερώθηκε: 09/09/16 - 13:57

Με το "δεξί", ξεκίνησε τις φιλικές αναμετρήσεις της, η Εθνική ομάδα βόλλευ των Ανδρών, στην Τουρκία, επικρατώντας με 3-1 της Σουηδίας. Η Ελληνική ομάδα δεν μπήκε δυναμικά στον αγώνα, καθώς οι Σουηδοί κατέκτησαν το πρώτο σετ με 16-25 έχοντας σε εξαιρετική κατάσταση τον Νίλσον.

Οι παίκτες του Σωτήρη Δρίκου, δεν άφησαν όμως την αντίπαλη ομάδα να διατηρήσει την κυριαρχία της και έτσι στο επόμενο σετ αντέδρασαν, κερδίζοντας το τελικά με 25-22. Η Εθνική μας κατάφερε να βρει τους ρυθμούς της και συνέχισε έχοντας το πάνω χέρι σε όλη την διάρκεια του αγώνα. Βέβαια, και στο δεύτερο και στο τρίτο σετ, οι Σουηδοί δυσκόλεψαν τους παίκτες μας και αυτό φαίνεται και από το αποτέλεσμα αφού και τα δύο σετ έληξαν με διαφορά 2 και 3 πόντων.

Στο τέταρτο και στο τελευταίο σετ, η αντίπαλη ομάδα έδειξε την κούραση της και η Εθνική μας με πολύ καλό σέρβις και επίθεση, επικράτησε με 25-16 και πήρε και την νίκη του αγώνα.

Τα σετ: 16-25, 25-22, 25-23, 25-16

Ελλάδα: Τζούριτς 27 (25/44επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Τερζής 2 (1/1 επ., 1 άσο), Πετρέας 6 (4/5 επ., 2 άσοι), Ανδρεάδης 11 (7/13 επ., 4 άσοι). Κουμεντάκης 8 (6/17 επ., 2 μπλοκ, 71% υπ. – 38% άριστες), Φράγκος 5 (5/14 επ., 62% υπ. – 42% άριστες), Γκαράς –λ (78% υπ. – 11% άριστες) / Τζιουμάκας 1 (1/1 επ.), Πρωτοψάλτης 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ, 56% υπ. – 33% άριστες).

Σουηδία: Νίλσον Μ. 21 (17/38 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Πέτερσον 6 (6/12 επ.), Νίλσον Χ. 4 (2/6 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Σάντμπεργκ 14 (14/25 επ., 56% υπ. – 37% άριστες), Σλίπατς 3 (3/9 επ., 56% υπ. – 31% άριστες), Λουσχτάκου 5 (2/3 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Τέγκενροτ –λ (62% υπ. – 50% άριστες) / Γκούσταφσον 1 (1/1 επ.), Μπλόμγκρεν 1 (1/2 επ.), Άχρεμαρκ 1 (1/1 επ.).