"Ζωντανός" ο ΑΠΟΕΛ, φανταστικός Τζέκο, πάρτι για τη Λιόν!

Ενημερώθηκε: 17/02/17 - 00:32

Με το γκολ του Γιαννιώτα στο τέλος του παιχνιδιού, ο ΑΠΟΕΛ έμεινε "ζωντανός" στο κυνήγι της πρόκρισης, παρά την ήττα με 3-2 από την Αθλέτικ Μπιλμπάο στο "Σαν Μαμές".

Η Μπιλμπάο είχε εξ αρχής τα ηνία του αγώνα, έκανε τη μία φάση μετά την άλλη αλλά ο Βάτερμαν κρατούσε το μηδέν. Και ξαφνικά, ο ΑΠΟΕΛ σόκαρε την ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε. Ο Εφραίμ έφυγε στην κόντρα και με τρομερή πλασεδάρα έγραψε το 0-1, με όλο τον πάγκο να… μπουκάρει μέσα! Ωστόσο, η αντίδραση των γηπεδούχων ήταν άμεσα καθώς μετά το σουτ του Μπαλενθιάγκα, η μπάλα βρήκε στον Μερκή και κατέληξε στα δίχτυα, γράφοντας δευτερόλεπτα μετά το 1-1 για την Αθλέτικ!

Η ομάδα του Βαλβέρδε μπήκε πολύ δυνατά στην επανάληψη, πίεσε για το γκολ και κατάφερε να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων. Ο Αντούριθ στο 61’ μετά από ασίστ του Μουνιαΐν έγραψε το 2-1, για να έρθει έντεκα λεπτά μετά ο Γουίλιαμς με κεφαλιά να σκοράρει και αυτός. Ωστόσο, ο ΑΠΟΕΛ δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με διαγώνιο σουτ του Γιαννιώτα στο 89ο λεπτό, έγραψε το τελικό 3-2.

Με τον Τζέκο να κάνει όργια για ακόμα μία φορά φέτος, η Ρόμα ταπείνωσε τη Βιγιαρεάλ με σκορ 4-0 και μάλιστα μέσα στο Μαδριγάλ!

Αποτέλεσμα που φυσικά δεν χωρά αμφισβήτηση για το ποιος θα περάσει στους "16" του Europa League, αφού ο ιταλικός σύλλογος είναι… ήδη εκεί, με τον επαναληπτικό να έχει αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα.

Πραγματοποιώντας μια επιβλητική εμφάνιση απ’ αυτές που… δεν συνήθιζαν τελευταία, η Λιόν έφυγε με το εντυπωσιακό 4-1 από την Ολλανδία και την έδρα της Αλκμάαρ.

Χωρίς να φορτσάρει ιδιαίτερα, η ομάδα του Μπρούνο Ζενεσιό πήρε το προβάδισμα στο 26’ με τον Τουσάρ. Κι από ‘κει και πέρα ανέλαβε ο Λακαζέτ

Ο σταρ των "λιονέ" ανέλαβε να τελειώσει μόνος του το παιχνίδι (και ουσιαστικά την πρόκριση) χτυπώντας στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου και λίγο μετά την έναρξη του δεύτερου.

Κι όταν οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 68’ με πέναλτι του Γιάχανμπακς, ο Φερί φρόντισε να τους… τιμωρήσει και γι’ αυτό, ξεχειλώνοντας ακόμα περισσότερο το σκορ στο 95’.

Αναλυτικά τα αποτέλεσμα της βραδιάς:

Κρασνοντάρ - Φενέρμπαχτσε 1-0 (Κλάεσον 4')

Αλκμάαρ - Λιόν 1-4 (Γιάχανμπακς 68'- Τουσάρτ 26', Λακαζέτ 45' και 57', Φερί 90')

Γκλάντμπαχ - Φιορεντίνα 0-1 (Μπερναρντέσκι 44')

Ροστόφ - Σπάρτα Πράγας 4-0 (Μεβλίγια 15', Πόλοζ 38', Νομπόα 40', Αζμούν 68')

Γάνδη - Τότεναμ 1-0 (Περμπέ 59')

Ολυμπιακός - Οσμανλίσπορ 0-0

Θέλτα - Σαχτάρ 0-1 (Μπλάνκο 27')

Λουντογκόρετς - Κοπεγχάγη 1-2 (Κεσερού 82'- Αμπελ 2' (αυτ), Τουτού 53')

Άστρα - Γκενκ 2-2 (Μπουντέσκου 43', Σέτο 90'-Καστάν 25',Τροσάρ 83')

ΠΑΟΚ - Σάλκε 0-3 (Μπουργκστάλερ 27', Μέγερ 81', Χούντελαρ 89')

Χαποέλ Μπερ Σεβά - Μπεσίκτας 1-3 (Μπάρντα 44'-Σοάρες 42' (αυτ), Τοσούν 60', Χάτσινσον 90')

Βιγιαρεάλ - Ρόμα 0-4 (Παλμιέρι 32', Τζέκο 65', 79', 86')

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Σεντ Ετιέν 3-0 (Ιμπραΐμοβιτς 15', 75', 88')

Άντερλεχτ - Ζενίτ 2-0 (Ατσεαμπόνγκ 5', 31')

Λέγκια - Άγιαξ 0-0

Αθλέτικ Μπιλμπάο - ΑΠΟΕΛ 3-2 (Μερκής 38'(αυτ), Αντούριθ 61', Γουίλιαμς 72'-Εφραίμ 36', Γιαννιώτας 89')