Μήτρογλου-Ζόνας, το «φονικό» δίδυμo

Ενημερώθηκε: 15/03/16 - 12:26

Ο Κώστας Μήτρογλου βρήκε για ακόμα μια φορά δίχτυα στο 4-1 της Μπενφίκα επί της ουραγού Τοντέλα, για την Primeira Liga της Πορτογαλίας. Ο Ελληνας στράικερ έκλεισε τον δείκτη του σκορ στο 87΄, ενώ είχαν προηγηθεί άλλα δύο γκολ του εκπληκτικού Βραζιλιάνου, Ζόνας. Οι δύο τους έχουν πετύχει συνολικά 40 γκολ στο πρωτάθλημα (26 ο Ζόνας, 14 ο Μήτρογλου), οδηγούν εκ του ασφαλούς τη Μπενφίκα στον τίτλο και παράλληλα είναι ένα από τα κορυφαία δίδυμα της Ευρώπης, δίπλα στους Σουάρες-Μέσι (48 γκολ συνολικά), Ρονάλντο-Μπενζεμά (46), Λεβαντόφσκι-Μίλερ (44) και Ιμπραϊμοβιτς-Καβάνι (41).

Αναλυτικά η παρουσία των Ελλήνων που αγωνίζονται στην Α΄ κατηγορία πρωταθλημάτων του εξωτερικού (Μ=εντός, Ε=εκτός):

ΑΓΓΛΙΑ (1)
Χοσέ Χολέμπας/Γουότφορντ: Εκτός αποστολής στη μεγαλειώδη νίκη 2-1 επί της Αρσεναλ (Ε) στο κύπελλο

ΑΥΣΤΡΙΑ (3)
Θάνος Πέτσος/Ραπίντ Βιένης: 90 λεπτά στη συντριβή 0-4 από την Αντμίρα (Μ)

Κυριάκος Παπαδόπουλος/Λεβερκούζεν: 90 λεπτά στη νίκη 1-0 (Μ) επί του Αμβούργου
Κώστας Σταφυλίδης/Αουγκσμπουργκ: Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 54΄) στο 2-2 (Ε) με την Ντάρμσταντ

ΕΛΒΕΤΙΑ (3)
Φάνης Γκέκας/Σιόν: Βασικός (αλλαγή στο 72΄) και σκόρερ του δεύτερου γκολ στην ήττα 2-3 (Ε) από την Γιουνγκ Μπόις
Τάσος Δώνης/Λουγκάνο: 90 λεπτά στην ήττα 1-2 (Ε) από την Λουκέρνη
Χρήστος Δώνης/Λουγκάνο: Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 58΄) στην ήττα 1-2 (Ε) από την Λουκέρνη

ΙΣΡΑΗΛ (2)
Λουκάς Βύντρα/Χάποελ Τελ Αβίβ: Δεν είχε επίσημες υποχρεώσεις
Γιάννης Παπαδόπουλος/Χαποέλ Κφαρ Σάμπα: Δεν είχε επίσημες υποχρεώσεις

ΙΤΑΛΙΑ (8)
Κώστας Μανωλάς/Ρόμα: 90 λεπτά στη νίκη 2-1 (Ε) επί της Ουντινέζε
Βασίλης Τοροσίδης/Ρόμα: Στον πάγκο του αγώνα με την Ουντινέζε (Μ)
Ορέστης Καρνένης/Ουντινέζε: Βασικός στη ήττα 2-1 (Μ) από τη Ρόμα
Βαγγέλης Μόρας/Βερόνα: Εκτός αποστολής
Παναγιώτης Κονέ/Φιορεντίνα: Στον πάγκο στο 1-1 (Μ) με τη Βερόνα
Παναγιώτης Ταχτσίδης/Τζένοα: Μπήκε ως αλλαγή στο 75΄ στη νίκη 3-2 (Μ) επί της Τορίνο
Λ.Χριστοδουλόπουλος/Σαμπντόρια: Μπήκε ως αλλαγή στο 78΄ στο 1-1 (Ε) με την Εμπολι
Μάριος Οικονόμου/Μπολόνια: Στον πάγκο στην ήττα 1-2 (Ε) από την Ιντερ

ΟΛΛΑΝΔΙΑ (3)
Κώστας Λάμπρου/Βίλεμ: 90 λεπτά στην ήττα 0-2 (Μ) από την Αλκμααρ
Γιώργος Κατσικάς (Τβέντε): Τραυματίας
Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Τραυματίας

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ (2)
Ανδράς Σάμαρης/Μπενφίκα: Μπήκε ως αλλαγή στο 70΄ στη νίκη 4-1 (Μ) επί της Τοντέλα
Κώστας Μήτρογλου/Μπενφίκα: 90 λεπτά και διαμόρφωσε το τελικό 4-1 (Μ) επί της Τοντέλα

ΣΛΟΒΑΚΙΑ (1)
Βασίλης Πλιάτσικας/Σλόβαν Μπρατισλάβα: 90 λεπτά στο 0-0 (Ε) με τη Ζλάτε Μοράβτσε

ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ
Γιάννης Φετφατζίδης/Αλ Αχλί: Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 70΄) στη νίκη 2-0 (Ε) επί της Αλ Κουαντίσιγια
Γιώργος Δώνης/Προπονητής Αλ Χιλάλ: Η ομάδα του νίκησε 2-0 (Μ) την Αλ Νασρ και παραμένει στη δέυτερη θέση με ένα βαθμό διαφορά από την Αλ Αχλί του Γιάννη Φετφατζίδη.