LIVE: Παναθηναϊκός-ΑΕΛ (19:30, Novasports 2HD & thepressroom.gr)

Στο "Απόστολος Νικολαΐδης", ο Παναθηναϊκός υποδέχεται τη Λάρισα, στο παιχνίδι που κλείνει το πρόγραμμα της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League.

αελ
ΑΕΛ
  • 21:30
    90'

Ο Παναθηναϊκός με... buzzer beater του Χίλιεμαρκ, επικράτησε της ΑΕΛ με 2-1, μειώνοντας τη διαφορά από την κορυφή στους 6 βαθμούς! Ευχαριστούμε που μείνατε μαζί μας, θα ακολουθήσει αναλυτικό κείμενο.

• 21:29

Απίστευτο πάθος από τους παίκτες του Ουζουνίδη που έβγαλαν... ψυχή και με εννιά παίκτες πήραν εκ νέου το προβάδισμα.

• 21:28
    96'
    Κίτρινη κάρτα στον Βλαχοδήμο

Τη βλέπει ο τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού για καθυστερήσεις.

• 21:26
    93'
    ΓΚΟΟΟΟΛ και έκρηξη στη Λεωφόρο!

Ο Παναθηναϊκός "λυτρώνεται" με τον Χίλιεμαρκ στο 93'! Ο Σουηδός έκανε τη σέντρα από τα πλάγια αριστερά, η μπάλα πέρασε απ' όλους που πήδηξαν για την κεφαλιά και κατέληξε στα δίχτυα, με τον Μπόζοβιτς να αιφνιδιάζεται και να μην μπορεί να αποσοβήσει το γκολ! Χαμός στη Λεωφόρο!

• 21:24
    90'
    Τελευταία αλλαγή και για την ΑΕΛ

Ο Γιαννιτσάνης στη θέση του Ναζλίδη.

• 21:23
    90'
    Τρίτη αλλάγη και για τον Παναθηναϊκό

Ο Ρέις στη θέση του Λούντ.

• 21:22
    90'

Ακυρώνεται κανονικό τέρμα της ΑΕΛ. Ο Περόνε σκόραρε με ωραία λόμπα πάνω από τον Βλαχοδήμο αλλά υποδείχθηκε λανθασμένα σε θέση οφσάιντ.

• 21:20
    88'
    Κλείνει τις αλλαγές της, η ΑΕΛ

Ο Λαγός παίρνει τη θέση του Ντέλετιτς.

• 21:20
    87'
    Κίτρινη κάρτα για την ΑΕΛ

Τη βλέπει ο Ντέλετιτς για φάουλ στον Χούλτ. Πολλά νεύρα πλέον στο παιχνίδι! Και ο Σουηδός βλέπει την κίτρινη κάρτα.

• 21:18
    86'
    Τρίτη και τελευταία αλλαγή για τον Παναθηναϊκό

Μουνιέ αντί Μολίνς.

• 21:17
    84'
    Απίστευτο! Με εννιά παίκτες ο Παναθηναϊκός!

Ανόητη ενέργεια από τον Άλτμαν που βρήκε σκόπιμα στο κεφάλι τον πεσμένο Ντέλετιτς.

• 21:15
    83'
    Φάση για τον Παναθηναϊκό

Ωραίο διαγώνιο σουτ του Μολίνς, έδιωξε σε κόρνερ ο Μπόζοβιτς.

• 21:14
    82'
    Δεύτερη αλλαγή για τους "πράσινους"

Ο Όμρι Άλτμαν παίρνει τη θέση του Λούκας Βιγιαφάνες.

• 21:12
    80'
    Μεγάλη φάση για την ΑΕΛ

Ο Μασούρας μπήκε από τα αριστερά στην περιοχή, έκανε το διαγώνιο σουτ αλλά ο Βλαχοδήμος έδιωξε σε κόρνερ.

• 21:11
    78'
    ΓΚΟΟΟΟΛ!!! Ισοφαρίζει η ΑΕΛ

Ο Λεοζίνιο εκτέλεσε το φάουλ, ο Περόνε έφυγε στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας και με κεφαλιά νίκησε τον Βλαχοδήμο για το 1-1.

• 21:10
    77'
    Με δέκα παίκτες ο Παναθηναϊκός!

Ο Σιλά πήγε άτσαλα πάνω στον Ναζλίδη και τον βρήκε με τις τάπες, με τον Κουτσιαύτη να του δείχνει σωστά την δεύτερη κίτρινη κάρτα.

• 21:02
    70'
    Ακόμα μια ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό!

Μολίνς και Χίλιεμαρκ άλλαξαν εξαιρετικά την μπάλα, ο τελευταίος έκανε και το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά ο Μπόζοβιτς έδιωξε σε κόρνερ.

• 21:02
    69'
    Πρώτη αλλαγή για την ΑΕΛ

Περόνε αντί Αγκάνοβιτς

• 20:59
    67'
    Κίτρινη κάρτα

Σωστή υπόδειξη, σε βάρος του Κουρμπέλη για φάουλ του αρχηγού του Παναθηναϊκού στον Ντέλετιτς.

• 20:54
    61'
    Πολύ καλή στιγμή για το "τριφύλλι"

Εξαιρετικό σούτ του Λούντ, έξω από την περιοχή, ο Μπόζοβιτς εντυπωσιακά σε κόρνερ!

• 20:52

Εντείνει την πίεσή του, ο Παναθηναϊκός για το δεύτερο γκολ.

• 20:49
    57'
    Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΛ!

Μετά από εκπληκτική ατομική προσπάθεια του Ντέλετιτς, ο Λεοζίνιο έγινε κάτοχος της μπάλας έξω από την περιοχή και έκανε πολύ ωραίο πλασέ, με την μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Βλαχοδήμου!

• 20:47
    55'

Σουτ του Μολίνς έξω από την περιοχή, η μπάλα αρκετά μέτρα άουτ.

• 20:42
    50'
    ΓΚΟΟΟΟΛ!!! Για τον Παναθηναϊκό

Ο Βιγιαφάνες ευστοχεί από τα 11 βήματα και ανοίγει το σκορ για τον Παναθηναϊκό!

• 20:41
    49'
    Πέναλτι για τον Παναθηναϊκό!

Φατιόν και Μολίνς διεκδίκησαν την μπάλα μετά το κόρνερ του Χίλιεμαρκ, ο τελευταίος έπεσε και ο Κουτσιαύτης έδειξε την άσπρη βούλα. Κίτρινη κάρτα σε Φατιόν και Ρέντζα από τον διαιτητή.

• 20:40
    48'
    Ακόμα μια μεγάλη φάση για τους "πράσινους"

Ο Χίλιεμαρκ τροφοδότησε τον Βιγιαφάνιες, ο οποίος έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή με την μπάλα να κοντράρει και να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια.

• 20:39
    47'
    Πρώτη τελική για την ΑΕΛ στο β' μέρος

Μακρινό σουτ του Μασούρα, η μπάλα πέρασε πολλά μέτρα μακριά από την εστια.

• 20:38
    46'

Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος

• 20:36

Χωρίς αλλαγές οι δυο ομάδες

• 20:36

Επέστρεψαν στον αγωνιστικό χώρο οι παίκτες των δυο ομάδων για το δεύτερο ημίχρονο.

• 20:21
    47'
    Τέλος ημιχρόνου

Στο 0-0 μετά τα πρώτα 45 λεπτά, βρίσκονται Παναθηναϊκός και Λάρισα, στο "Απόστολος Νικολαΐδης".

• 20:19
    45'
    Καθυστερήσεις

Δυο λεπτά, ο επιπλέον χρόνος, στο πρώτο ημίχρονο!

• 20:11
    36'
    "Φωνάζει" για πέναλτι ο Παναθηναϊκός

Ο Ζίζιτς έσπρωξε τον Χούλτ, υπάρχει παράβαση, αλλά εκτός περιοχής. Ο Κουτσιαύτης έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

• 20:09
    35'
    Ακόμα μια φάση για τους "πράσινους"

Μετά από μια εξαιρετική ενέργεια των παικτών του Παναθηναϊκού, ο Χίλιεμαρκ βγήκε απέναντι από τον Μπόζοβιτς αλλά ο Ζίζιτς με φοβερό τάκλιν δεν του επέτρεψε να σκοράρει!

• 20:08
    34'

Στον Σιλά για φάουλ στον Ντέλετιτς. Σωστή η απόφαση, πήγε δυνατά ο Αφρικανός μέσος του Παναθηναϊκού στον αντίπαλό του.

• 20:07
    33'
    Τρομερή φάση για τον Παναθηναϊκό!

Μετά από ακόμα μια στημένη φάση με εκτελεστή τον Χίλιεμαρκ, ο Κολοβέτσιος έκανε την κεφαλιά-πάσα στο ύψος του δευτέρου δοκαριού, με τον Κουλιμπαλί να κάνει την προβολή αλλά να στέλνει την μπάλα παράλληλα με την εστία!

• 20:05
    32'

Τη βλέπει ο Λεοζίνιο καθώς βρήκε τον Κουρμπέλη στο πρόσωπο με το χέρι.

• 20:01
    28'

Καλή προσπάθεια από τον Σιλά, ο οποίος επιχείρησε το σούτ, με την μπάλα να καταλήγει άουτ.

• 19:56
    22'
    Φάση για την ΑΕΛ

Σουτ του Ντέλετιτς υπό την πίεση του Χουλτ, η μπάλα έφυγε άουτ.

• 19:52
    18'

Μετά από κόρνερ του Χίλιεμαρκ, ο Κουλιμπαλί κάνει την προβολή, ο Μπόζοβιτς όμως λέει και πάλι "όχι"!

• 19:51
    17'
    Μεγάλη ευκαιρία για τους "πράσινους"!

Ο Χίλιεμαρκ εκτέλεσε το φάουλ, βρήκε τον Μολέδο στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΛ, αλλά η κεφαλιά του κατέληξε στην αγκαλιά του Μπόζοβιτς.

• 19:49
    15'

Ο Παναθηναϊκός έχει τον έλεγχο και προσπαθεί να διασπάσει την καλοστημένη άμυνα της Λάρισας, η οποία περιμένει στο μισό γήπεδο τους γηπεδούχους.

• 19:43
    9'

Την βλέπει ο Ζίζιτς που έκοψε επίθεση του Παναθηναϊκού με το χέρι.

• 19:41
    7'
    Πρώτη καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό!

Ο Χουλτ έκανε ωραία ατομική προσπάθεια, γύρισε στον Μολέδο, ο οποίος πραγματοποίησε το διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή που πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι.

• 19:39
    3'

Διαμαρτυρίες του Μολέδο για τράβηγμα μέσα στην περιοχή, "παίζετε" λέει ο διαιτητής. Υπάρχει παράβαση από τον Ζίζιτς, ο Κουτσιαύτης δεν έδειξε κάτι.

• 19:36
    2'
    Ευκαιρία για την ΑΕΛ

Ο Φάρκας έκανε την προβολή μετά την εκτέλεση του κόρνερ, αλλά δεν βρήκε την μπάλα όντας εντελώς ανενόχλητος

• 19:34
    1'

Πρώτο κόρνερ στο ματς, το κερδίζει η ΑΕΛ

• 19:34
    1'
    Ξεκίνημα

Σέντρα στην αναμέτρηση!

• 19:30

Στον αγωνιστικό χώρο οι δυο ομάδες, με τους "πράσινους" να γνωρίζουν την αποθέωση από τους περίπου 10.000 φίλους τους.

• 19:28

Οι ποδοσφαιριστές των δυο ομάδων βρίσκονται στα αποδυτήρια για να πάρουν τις τελευταίες οδηγίες από τους προπονητές τους.

• 19:17

Διαιτητής είναι ο Αριστομένης Κουτσιαύτης (Άρτας), με βοηθούς τους Βασίλη Καραβασίλη (Καβάλας), Τιμολέων Γεωργακόπουλο (Πειραιά) και τέταρτος είναι ο Ανδρέας Γκάμαρης (Αθήνας).

• 19:15

ΑΕΛ (Ηλίας Φυντάνης): Μπόζοβιτς, Ρέντζας, Φάρκας, Ζίζιτς, Γουάλας, Μασούρας, Φατιόν, Ντέλετιτς, Αγκάνοβιτς, Λεοζίνιο, Ναζλίδης.

Στον πάγκο για τους φιλοξενούμενους βρίσκονται οι Θεοδωρόπουλος, Ναβάρο, Κούσας, Λαγός, Περόνε, Γιαννιτσάνης, Μπάλλας.

• 19:15

Παναθηναϊκός (Μαρίνος Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος, Κουλιμπαλί, Κολοβέτσιος, Μολέδο, Χουλτ, Σιλά, Χίλιεμαρκ, Κουρμπέλης, Λουντ, Βιγιαφάνιες, Μολίνς.

Στον πάγκο για τους γηπεδούχους βρίσκονται οι Διούδης, Ινσούα, Κουτρουμπής, Μουνιέ, Ρέις, Άλτμαν, Πίσπας.

• 19:15

Πάμε να δούμε τις ενδεκάδες των δυο ομάδων...

• 19:14

Από την άλλη, οι "βυσσινί" ψάχνουν ένα θετικό αποτέλεσμα για να ξεκολλήσουν επιτέλους από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.

• 19:13

Οι "πράσινοι" θέλουν να φτάσουν στη δεύτερη σερί νίκη τους, ώστε να μειώσουν τη διαφορά από την κορυφή και τον ΠΑΟΚ στους έξι βαθμούς.