"Βασίλισσα" στη Βαρκελώνη

Ενημερώθηκε: 03/04/16 - 14:16

Η Ρεάλ ήταν ο μεγάλος νικητής του El Classico στη Ισπανια! Οι Μαδριλένοι αγωνιζόμενοι με 10 παίχτες λόγω αποβολής, με δεύτερη κίτρινη κάρτα, του Σέρχιο Ράμος, έφυγαν με το μεγάλο "διπλό" από το Καμπ Νου με 1-2.

Μέτριο ήταν το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο. Λιγοστές ευκαιρίες, με αποδέκτες τους Σουάρες από πλευράς Μπαρτσελόνα και Μπενζεμά από πλευράς Ρεάλ Μαδρίτης. Εξαιρετικό το δεύτερο ημίχρονο που απέκτησε γρήγορα ρυθμό. Η Μπαρτσελόνα άνοιξε το σκορ στο 56' με καρφωτή κεφαλιά του Ζεράρ Πικέ, ύστερα από κόρνερ του Αντρες Ινιέστα. Η απάντηση της "Βασίλισσας" όμως ήταν άμεση με τον Μπενζεμά στο 62' με εκπληκτικό γυριστό σούτ έπειτα από σόλο του Ματσέλο και πάσα του Τόνι Κρόος, ισοφάρισε το ματς.

Από εκείνο το σημείο και μετά η Ρεάλ κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο. Παρότι αγωνίστηκαν με 10 παίχτες, εξαιτίας της αποβολής του αρχηγού Σέρχιο Ράμος, οι "μερένχες" πήραν τη μεγάλη νίκη με γκολ του Κριστιάνο Ρονάλντο στο 85' και πάγωσαν το Καμπ Νου.

Η "Μπάρτσα" πίεσε στο τέλος για να φέρει στο παιχνίδι στα ίσα αλλά δεν τα κατάφερε και η "Βασίλισσα" της Ευρώπης έφυγε με το τεράστιο διπλό από την πρωτεύουσα της Καταλονίας.