LIVE: ΠΑΟΚ-ΑΕΚ 2-2 (ΤΕΛΙΚΟ)

ΑΕΚ

Ενημερώθηκε: 24/01/21 - 21:24

Ο ΠΑΟΚ υποδέχεται την ΑΕΚ στο ντέρμπι Δικεφάλων. Το συγκρότημα του Πάμπλο Γκαρσία, έπειτα από την εκτός έδρας νίκη επί του ΟΦΗ στοχεύει στο έβδομο εντός έδρας τρίποντο, που θα του δώσει την δυνατότητα να σκαρφαλώσει στην 2η θέση της βαθμολογίας και παράλληλα να διατηρήσει το αήττητο που έχει στην έδρα του.

Εκτός πλάνων του Ουρουγουανού προπονητή έχουν τεθεί ο τραυματίας Μιχάι, ο «κομμένος» Τσόλακ, ο Εσίτι που βρίσκεται στην Τουρκία για την ολοκλήρωση του δανεισμού του στην Γκεζτέπε, αλλά και οι Ρέι, Ταλχιμανίδης, Μιχαηλίδης, Βρακάς, Κωνσταντέλιας και Κούτσιας.

Όσον αφορά την ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ θέλει να δώσει στο νικηφόρο της σερί, το οποίο και τρέχει τις τελευταίες αγωνιστικές και παράλληλα να παραμείνει μόνη δεύτερη στον βαθμολογικό πίνακα. Εκτός πλάνων του Ισπανού τεχνικού έχουν τεθεί ο Κρίστιτσιτς, οι τραυματίες Μαχαίρας, Νεντελτσεάρου, Μιτάι αλλά και ο Χνιντ. Αντίθετα στην αποστολή συμπεριλήφθηκαν οι Τσιγκρίνσκι και Ανσαριφάρντ.

ΠΑΟΚ
ΠΑΟΚ
2-2
ΑΕΚ
ΑΕΚ
  • 21:23
    96'

• 21:18
    90'

Έξι λεπτά οι καθυστερήσεις

• 21:12
    87'
    Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ

Μουργκ αντί του Ουάρντα

• 21:12
    87'
    Αλλαγές για την ΑΕΚ

Τσιγκρίνσκι και Τάνκοβιτς αντί Λάτσι, Σάκχοφ

• 21:12
    83'
    Διπλή αλλαγή για τον ΠΑΟΚ

Βαρέλα και Σφιντέρσκι μέσα, έξω οι Κρέσπο, Κρμέντσικ

• 21:06

Στο έδαφος ο Κρέσπο με πρόβλημα τραυματισμού... Θα αποχωρήσει για να μπει ο Βαρέλα!

• 21:05
    78'

Από μία κίτρινη σε Λόπες και Ουάρντα για... κοκορομαχία.

• 21:04
    76'
    Μεγάλη φάση για τον ΠΑΟΚ

Ο Τζόλης έκανε το παράλληλο με την εστία γύρισμα, ο Λάτσι έκανε το τάκλιν για να προλάβει τον Ουάρντα που ερχόταν από πίσω και λίγο έλειψε να σκοράρει στην εστία της ομάδας του, με τον Αθανασιάδη να σώζει!

• 21:00
    72'

Αουγκούστο αντί Ελ Καντουρί

• 20:59
    71'
    Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ

Μέσα Ανσαριφάρντ και Σιμάνσκι, έξω οι Λιβάγια, Μάνταλος.

• 20:56

Σε τέτοιες φάσεις φαίνεται η εμπειρία και η ποιότητα ενός ποδοσφαιριστή όπως του Βιεϊρίνια. Δεν... αγχώθηκε από το κακό σπάσιμο του Ζίφκοβιτς, έκανε ένα κοντρόλ και άψογο τελείωμα!

• 20:56
    70'
    ΓΚΟΟΟΟΛ για τον ΠΑΟΚ!

Ο Ζίφκοβιτς σπάει άσχημα στον Βιεϊρίνα, ο οποίος πρώτα κοντρολάρει και στη συνέχεια με ωραίο τελείωμα να νικάει τον Αθανασιάδη για το 2-2!

• 20:53
    67'
    Έμμεσο για τον ΠΑΟΚ!

Ο Λάτσι γυρίζει παρακινδυνευμένα την μπάλα στον Αθανασιάδη, ο οποίος υπό την πίεση του Κρμέντσικ... αγχώνεται και μπλοκάρει την μπάλα αντί να την απομακρύνει!

• 20:48

Δεν υπάρχει ούτε κίτρινη κάρτα στον Βιεϊρίνια, η φάση γυρίζει πίσω και δίνει φάουλ υπέρ του ΠΑΟΚ στο ξεκίνημα της αντεπίθεσης για χέρι του Λιβάγια.

• 20:47

Έχουμε τσεκάρισμα του VAR για κόκκινη κάρτα στον Αντελίνο Βιεϊρίνια...

• 20:45
    59'

Κίτρινη κάρτα στον Βιεϊρίνια, που βρίσκει με τάκλιν τον Γκαρσία και τον κόβει πριν μπει στην περιοχή!

• 20:44
    56'
    «Φωνές» για πέναλτι από τον ΠΑΟΚ

Ο Ίνγκασον τσίμπησε την μπάλα και έπεσε στο έδαφος, ζητώντας πέναλτι σε μαρκάρισμα του Λιβάι Γκαρσία. «Παίζετε» από τον διαιτητή, περίεργη φάση αλλά φαινεται πως δεν τον έχει βρει...

• 20:42
    55'
    Μεγάλη φάση για την ΑΕΚ!

Ο Λιβάι Γκαρσία ταλαιπωρεί για ακόμη μια φορά τους αντιπάλους του, κάνει γλυκιά σέντρα στον Λιβάγια που πιάνει το πλασέ στην κίνηση αλλά δεν βρίσκει για λίγο εστία! Μεγάλη φάση να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων η ΑΕΚ και να γείρει την πλάστιγγα υπέρ της...

• 20:40

Ελέγχεται από το VAR η φάση... Το γκολ μετράει κανονικά! Φαίνεται πως ο Κρέσπο έχει βρει την μπάλα και όχι ο Σάκχοφ, οπότε για αυτό δεν υποδείχτηκε οφσάιντ στη φάση.

• 20:40
    49'
    ΓΚΟΟΟΟΛ για την ΑΕΚ

Μετά από φάση διαρκείας, η ΑΕΚ σκοράρει εκ νέου και παίρνει το προβάδισμα. Η φάση ξεκινάει από λάθος του Ίνγκασον που κλέβει ο Γαλανόπουλος. Η μπάλα γυρίζει στον Λόπες, αυτός κάνει τη σέντρα και μετά την εναέρια μονομαχία των Σάκχοφ-Κρέσπο η μπάλα φτάνει στον... ξεχασμένο Γαλανόπουλο ο οποίος από κοντά σκοράρει!

• 20:39
    46'
    Β’ ημίχρονο

Ξεκίνησε το β’ μέρος στην Τούμπα

• 20:22
    Η απίθανη φάση του Κρμέντσικ

• 20:20

Η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και με κινητήριο μοχλό τον Λιβάι Γκαρσία δημιούργησε πολλούς κινδύνους και βρήκε το γκολ με τον Σάκχοφ. Παρότι ο Μανόλο Χιμένεθ με την τακτική του έδειχνε να... κλειδώνει τους αντιπάλους, από το 25' και μετά οπισθοχώρησε, έδωσε την μπάλα στον ΠΑΟΚ και όσο περνούσε η ώρα οι γηπεδούχοι πίεζαν ολοένα και περισσότερο, φτάνοντας τελικά στην ισοφάριση!

• 20:20

ΠΑΟΚ και ΑΕΚ πάνε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 1-1. Ο Σάκχοφ στο18ο λεπτό άνοιξε το σκορ για την ΑΕΚ μετά την εξαιρετική προσπάθεια του Λιβάι Γκαρσία, ωστόσο ο ΠΑΟΚ βρήκε την απάντηση με τον Κρέσπο στο 40' που πήρε το... ριμπάουντ από την επέμβαση του Αθανασιάδη στην κεφαλιά του Ουάρντα

• 20:19

• 20:13
    41'
    Φάση για τον ΠΑΟΚ

Σέντρα του Ελ Καντουρί, η μπάλα περνάει από όλους αλλά και λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι

• 20:13
    40'
    ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ ο ΠΑΟΚ!

Μετά από εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Βιεϊρίνια, ο Ουάρντα (που ξεχάστηκε από τον Λάτσι) πετάγεται στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας και πιάνει την κεφαλιά, ο Αθανασιάδης διώχνει εξ επαφής αλλά ο αμαρκάριστος Κρέσπο σκοράρει σε κενή εστία και ισοφαρίζιε το σκορ

• 20:09
    40'

Κίτρινη κάρτα στον Μπακάκη, που ανέτρεψε τον Τζόλη, ο οποίος του είχε τσιμπήσει την μπάλα

• 20:07
    38'

Κίτρινη κάρτα στον Λιβάγια. Στην προσπάθειά του να σώσει την μπάλα, βρίσκει τον Κρμέντσικ

• 20:06

• 20:05
    Η απίθανη φάση του Λιβάγια

• 20:05

Ο ΠΑΟΚ έχει πάρει τον έλεγχο του αγώνα στο τελευταίο δεκάλεπτο, φορτώνει τα πλάγια με παίκτες και ντουμπλαρίσματα και προσπαθεί να δημιουργήσει από εκεί. Πολλά ανεβάσματα από Περέιρα και Βιεϊρίνια, αλλά χωρίς να έχουν βοηθήσει ακόμη ούτε έχουν περάσει κάποιες σέντρες προς τους συμπαίκτες τους που πατάνε περιοχή

• 19:57
    27'

Γύρισμα του Τζόλη, που ξεφεύγει από τον Μπακάκη, αλλά ο Αθανασιάδης θα μπλοκάρει προ του Κρμέντσικ

• 19:57
    26'
    Μεγάλη φάση για τον ΠΑΟΚ!

Τρομερή κάθετη του Σβαμπ που κόβει στα... δύο την άμυνα της ΑΕΚ, ο Κρμέντσικ κάνει το τσιμπητό πλασέ αλλά ακριβώς πριν περάσει την γραμμή του τέρματος ο Σβάρνας θα διώξει με σωτήριο τάκλιν

• 19:57

Η ΑΕΚ έχει... κλειδώσει τον ΠΑΟΚ, που έχει απειλήσει μόλις μια φορά και αυτή από στατική φάση. Ο Χιμένεθ έχει επιλέξει τρία χαφ με αμυντικογενείς προσανατολισμούς και πολλά τρεξίματα, που δεν επιτρέπουν στους γηπεδούχους να παίξουν κάθετα και να δημιουργήσουν. Παράλληλα, έχουν περιορίσει φουλ τον Ουάρντα που ακόμη δεν έχει ακουμπήσει... μπάλα!

• 19:57
    20'

Μετά από εκτέλεση φάουλ του Ζίφκοβιτς, ο προωθημένος Ίνγκασον έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια! Απειλεί ο ΠΑΟΚ με τον στόπερ του

• 19:56
    18'
    ΓΚΟΟΟΟΛ για την ΑΕΚ!

Μετά από κάθετη του Λιβάγια, ο Λιβάι Γκαρσία κάνει τρομερή ατομική προσπάθεια και αφήνει... χαζό τον Περέιρα, μπαίνει στην περιοχή και γυρίζει στον Σάκχοφ που ερχόταν σαν «τρέιλερ» και με σουτ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στον ουρανό των διχτυών! 1-0 για την ΑΕΚ με τον Ουκρανό, ο οποίος δεν πανηγύρισε το γκολ του από σεβασμό προς τον ΠΑΟΚ που είχε αγωνιστεί στο παρελθόν

• 19:42
    13'

Κίτρινη κάρτα στον Ινγκασον που σταμάτησε αντικανονικά τον Λιβάι Γκαρσία

• 19:41
    11'

Μετά την εκτέλεση του κόρνερ, ο Λιβάγια έπιασε μια κεφαλιά αλλά δεν απείλησε τον Ζίφκοβιτς

• 19:41
    11'
    Απίθανος Λιβάγια!

Ταλαιπωρεί δύο αντιπάλους και σουτάρει σχεδόν από το... πλάγιο, αλλά ο Ζίφκοβιτς διώχνει με υπερένταση σε κόρνερ

• 19:41
    10'

Ο Λόπες κλείνει σαν στόπερ και κόβει την παράλληλη μπαλιά του Ζίφκοβιτς! Αν πέρναγε ο Κρμέντσικ ήταν αμαρκάριστος και θα μπορούσε να σκοράρει

• 19:32
    1'

Πρώτη επίσκεψη του ΠΑΟΚ στα αντίπαλα καρέ, αλλά ο Σιμόες θα απομακρύνει το γύρισμα του Τζόλη..

• 19:31
    1'

Ξεκίνησε το ντέρμπι!

• 19:18

Διαιτητής είναι ο Μίντσιτς Σλάβκο (Σλοβενία), βοηθοί οι συμπατριώτες του Τόμας Κλάντσνικ, Άντραζ Κόβατσιτς και τέταρτος ο Βασίλειος Φωτιάς (Πέλλας). Διαιτητής VAR o Ματέι Γιουγκ (Σλοβενία)

• 19:12
    ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ):

Αθανασιάδης - Μπακάκης, Σβάρνας, Λάτσι, Λόπες - Σιμόες, Γαλανόπουλος, Σάκχοφ - Λιβάι Γκαρσία, Λιβάγια, Μάνταλος

Στον πάγκο οι Τσιντώτας, Τσιγκρίνσκι, Ινσούα, Ραντόνια, Σιμάνσκι, Ανσαριφάρντ, Αλμπάνης, Τάνκοβιτς και Ολιβέιρα

• 19:12
    ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία):

Ζ. Ζίφκοβιτς - Βιεϊρίνια, Ίνγκασον, Κρέσπο, Περέιρα - Ελ Καντουρί, Σβαμπ, Ουάρντα - Αντρίγια Ζίφκοβιτς, Κρμέντσικ, Τζόλης

Στον πάγκο οι Πασχαλάκης, Ροδρίγο, Βαρέλα, Τσιγγάρας, Αουγκούστο, Νινούα, Μουργκ, Λάμπρου και Σφιντέρσκι

• 19:12

Πάμε να δούμε τις ενδεκάδες...

• 19:11

Στο ματς του πρώτου γύρου οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες με σκορ 1-1... Ένα παιχνίδι που ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος αλλά δεν κατάφερε να μετουσιώσει σε γκολ την πίεση και τις ευκαιρίες του, ενώ λίγο έλειψε και να χάσει αφού ισοφάρισε στο 89ο λεπτό

• 19:11

Βέβαια, ο ΠΑΟΚ υπερτερεί ως γηπεδούχος έχοντας 30 νίκες, η ΑΕΚ έχει 14 ενώ 22 ματς έχουν λήξει ισόπαλα

• 19:11

37-36-60 η μεταξύ τους παράδοση ανεξαρτήτως έδρας. Σαφώς και υπερτερεί η ΑΕΚ

• 19:11

Στα έξι τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια για το πρωτάθλημα έχουν από μια νίκη, ενώ και άλλα τέσσερα έληξαν ισόπαλα

• 19:11

Από τότε που ανέλαβε ο Πάμπλο Γκαρσία, ο ΠΑΟΚ κέρδισε τα πέντε πρώτα παιχνίδια του και στη συνέχεια έκανε τρεις νίκες στα επτά που ακολούθησαν. Μόλις ανέλαβε ο Χιμένεθ έχασε από τον Ολυμπιακό 3-0, αλλά ακολούθησαν οι τέσσερις νίκες και μια πέμπτη στο Κύπελλο.

• 19:11

H AEK πέτυχε σπουδαία νίκη στη Θεσσαλονίκη επί του Άρη, δεύτερη στη σειρά μετά τη Λαμία. Τώρα έχει πέντε νίκες στα έξι τελευταία, έχοντας χάσει μόνο από τον Ολυμπιακό

• 19:11

Αφού έφερε ισοπαλία στην έδρα του με τον Ολυμπιακό 1-1 και δεν κατάφερε να τον πλησιάσει, πέρασε με το ευρύ 3-0 από το Ηράκλειο, ενώ συνέτριψε και την ΑΕΛ στο Κύπελλο με 5-0.

• 19:11

Στην 2η θέση της βαθμολογίας με 36 πόντους η ΑΕΚ, όσους έχει και ο Άρης, ενώ ο ΠΑΟΚ έχει έναν λιγότερο