ΑΕΚ-Ολυμπιακός 1-5: Ιστορικό πρώτο ημίχρονο (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 05/04/21 - 15:00

Η στιγμή που ο Γιώργος Μασούρας κάνει το 4-0 στο 44’ του χθεσινού ντέρμπι ΑΕΚ-Ολυμπιακός για την 2η αγωνιστική των πλέι οφ της Σούπερ Λίγκας αποτελεί το βαρύτερο σκορ σε εντός έδρας ματς σε πρώτο ημίχρονο στην ιστορία της «Ένωσης»!

Συγκεκριμένα, ουδέποτε οι «κιτρινόμαυροι» σε πρώτο ημίχρονο εντός έδρας αγώνα τους από το 1924 μέχρι σήμερα δεν είχαν βιώσει ανάλογη δύσκολη στιγμή.

Το προηγούμενο αρνητικό ρεκόρ της ΑΕΚ σε εντός έδρας αγώνα πρωταθλήματος ήταν το 0-3 στα 24 πρώτα λεπτά από τον Παναθηναϊκό, στις 18 Φεβρουαρίου 2007 (τελικό 1-4), ενώ το «τριφύλλι» είχε καταφέρει στις 30 Απριλίου 2008 να προηγηθεί με 4-0 στα πρώτα 45 λεπτά σε εκτός έδρας αναμέτρησης (με 4-1 ξανά τελικό).

Ο Ολυμπιακό, από τη μεριά του, ισοφάρισε το ρεκόρ ευρύτερης εκτός έδρας νίκη του επί της ΑΕΚ, αφού είχε νικήσει με 5-1 και στις 26 Νοεμβρίου 1972 στη Νέα Φιλαδέλφεια.

Ως γηπεδούχοι, οι Πειραιώτες είχαν πετύχει ξανά τέσσερα γκολ στο πρώτο ημίχρονο με αντίπαλο την «Ένωση» την Σεπτεμβρίου 1991 (Τσιαντάκης στο 1 και τρία γκολ ο Προτάσοφ στο 18’, ΄το 32’ και το 33’) με τελικό αποτέλεσμα το 4-2.