Αγνώριστος Παναθηναϊκός και συντριβή στη Γερμανία

Ενημερώθηκε: 02/02/18 - 23:11

Εφτιάλτης στη Γερμανία για τον Παναθηναϊκό! Οι πράσινοι… εξαφανίστηκαν από το παρκέ στο τέταρτο δεκάλεπτο (όταν το επιμέρους σκορ ήταν 38-19 υπέρ της Μπάμπεργκ) και τελικώς, γνώρισαν τη συντριβή με 95-74 από την Μπάμπεργκ του Ζήση.

Στο 13-8 υποχώρησε η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ, που έχασε την ευκαιρία να πιάσει τους Ολυμπιακό-Φενέρ και πλέον κινδυνεύει να πέσει εκτός τετράδας, αφού έχει το ίδιο ρεκόρ με Ρεάλ Μαδρίτης και Ζαλγκίρις.

Οι "πράσινοι" ήταν κακοί στο πρώτο μέρος, στο τρίτο δεκάλεπτο κατάφεραν να επιστρέψουν, πλησιάζοντας στο καλάθι (57-55 στο 30'), αλλά από εκεί κι έπειτα... έχασαν το μυαλό τους, έμειναν από δυνάμεις και έγιναν έρμαιο στις ορέξεις των γηπεδούχων.

Μόνο ο Καλάθης (έπαιξε 36') διασώθηκε από το σύνολο του Τσάβι Πασκουάλ. Ο ηγέτης του Εξάστερου σταμάτησε στους 31 πόντους (career high) με 10/16 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές και 7 ασίστ, ενώ από εκεί και πέρα το... χάος. Ξεζουμισμένοι και εκτός κλίματος σχεδόν όλοι οι υπόλοιποι. 5/21 τρίποντα είχε συνολικά ο Παναθηναϊκός, ο οποίος με μόλις ένα δεκάλεπτο μπάσκετ δεν γινόταν να ελπίζει σε κάτι περισσότερο.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 42-32, 57-55, 95-74

Μπάμπεργκ (Αντρέα Τρινκιέρι): Χάκετ 9, Χίκμαν 7, Ράιτ 15 (3), Ζήσης 4, Νίκολιτς, Στάιγκερ, Λο 12 (1), Ολίντε 10, Ρούμπιτ 26 (7/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 9/12βολές, 8 ριμπάουντ), Χέκμαν 5, Μούσλι 7

Παναθηναϊκός (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 7 (1/3 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 5/6 βολές), Ρίβερς (0/4 σουτ), Παππάς 11 (1), Ντένμον (0/3 σουτ), Γκιστ 4 (2/7 δίποντα), Βουγιούκας 8, Λαεκαβίτσιους 3 (1), Γκάμπριελ 6, Όγκαστ, Καλάθης 31 (10/16 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο 4, Μήτογλου