Άνετα ο Παναθηναϊκός, 3-0 την ΑΕΚ

Πηγή Φωτογραφίας: eurokinissi

Ενημερώθηκε: 23/05/16 - 22:49

Ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε την κούραση των παιχτών της ΑΕΚ, από τα συνεχόμενα παιχνίδια και επικράτησε άνετα της Ένωσης με 3-0 στο ντέρμπι της τρίτης αγωνιστικής των playoffs της Σούπερ Λίγκας. Λούντ στο 11', Μπέργκ στο 30' και Κλωναρίδης στο 90' τα γκολ για τους "πράσινους".

Οι παίχτες του Αντρέα Στραματσόνι, έδειξαν από νωρίς τις διαθέσεις τους, πιεζόντας πολύ ψηλά την άμυνα της ΑΕΚ και εκμεταλλεύτηκαν την πρώτη τους αντεπίθεση, σκοράροντας με τον Λούντ στο 11ο λεπτό.

Οι κιτρινόμαυροι, δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν και ο Παναθηναϊκός, έφτασε και σε δεύτερο τέρμα με τον Μάρκους Μπεργκ στο 30ο λεπτό της αναμέτρησης.

Τα νεύρα και τα σκληρά μαρκαρίσματα κυριάρχησαν στο δεύτερο ημίχρονο. Οι πράσινοι δεν απειλήθηκαν καθόλου ούτε από την είσοδο του απογοητευτικού του Μπουονανότε και με MVP τον Βιγιαφάνιες είχαν σταθερά τον έλεγχο του ματς. Το… κερασάκι στην τούρτα του Τριφυλλιού ήρθε στην εκπνοή, από τον Βίκτωρα Κλωναρίδη να σκοράρει, κόντρα στην πρώην ομάδα του.